Aktualności

17 czerwiec 2019

Zwalczamy trojeść amerykańską

W dniu 12 czerwca w Zielonce, na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, przeprowadziliśmy akcję wykaszania obcej i lokalnie bardzo ekspansywnej trojeści amerykańskiej Asclepias syriaca

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. trojeść amerykańska umieszczona została na liście gatunków roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym (Dz.U. 2011 nr 210 poz. 1260). Zgodnie z Art.120 Ust. 1. Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody  zabrania  się  wprowadzania  do  środowiska przyrodniczego  oraz przemieszczania w tym środowisku roślin, zwierząt lub grzybów gatunków obcych w tym trojeści amerykańskiej (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880).

Jest to niezwykle ciekawy gatunek rośliny o wielu walorach użytkowych. Kwiaty trojeści są wybitnie nektarodajne, sok mleczny zawiera duże ilości lateksu i substancje będące naturalnym filtrem UV. Niedojrzałe owoce można gotować i spożywać tak jak fasolkę szparagową, a puszysty aparat lotny nasion używany był jako wypełnienie poduszek i pikowanie odzieży. Walory estetyczne gatunku też są nie najgorsze, zwłaszcza w zestawieniu z upojnym zapachem kwiatów. Niestety, wszystkie te wartości użytkowe nie rekompensują szkód jakie trojeść wyrządza dewastując zróżnicowanie biologiczne zajmowanych przez siebie siedlisk. Mamy świadomość, iż do ostatecznego wytępienia intruza nie wystarczy ten jeden zabieg, dlatego planujemy powtórzenie koszenia w kolejnych miesiącach i kolejnych latach.

Artur Golis

Michał Białek

Powiększenie
Kontrast