Aktualności

20 wrz 2019

Zakończenie IV edycji projektu „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”

Wzorem ubiegłych lat odbyła się kolejna edycja projektu z cyklu „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”, skierowana do mieszkańców województwa wielkopolskiego, którzy zechcieli włączyć się w działania na rzecz  zwiększenia liczebności populacji dziko żyjących pszczołowatych. Zrealizowana została przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i Urząd Gminy i Miasta w Kleczewie we współpracy ze Związkiem Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Poznaniu oraz Departamentem Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Projekt realizowany był w okresie marzec – wrzesień 2019 r. W tegorocznej edycji projektu brało udział około 200 osób, zaangażowani byli nie tylko koordynatorzy projektu i ich uczestnicy – uczniowie, ale również całe rodziny dzieci i młodzieży biorącej udział.

W ramach projektu uczestnicy wykonali budki przeznaczone do zasiedlenia przez dziko żyjące pszczołowate oraz przygotowali „stołówki” dla dziko żyjących pszczołowatych. Ponadto przeprowadzili obserwacje w okresie kwiecień – sierpień i przesłali opracowania  w formie prezentacji multimedialnej z przebiegu projektu. Spośród nadesłanych prezentacji multimedialnych wyróżniono 8 najciekawszych:

– Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Jakubowicz w Ostrowitem – „Królewskie pszczoły”,

– Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie,

– Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złotkowie,

– Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Kleczewie,

– Szkoła Podstawowa im. St. Staszica w Sławoszewku,

– Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym – Koło Ogrodnicze,

– Szkoła Podstawowa im. Józefa Jóźwiaka w Koziegłowach,

– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wilczynie.

16 października br. w  Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kleczewie, odbędzie się podsumowanie IV edycji projektu z cyklu „Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział    i zapraszamy do kolejnej edycji projektu.

 

Eliza Mikołajewska-Maruszyńska

Małgorzata Walicht

Powiększenie
Kontrast