Aktualności

20 listopad 2019

Za nami kolejny spacer z cyklu „Na Manowce” w Rogalińskim Parku Krajobrazowym

To już dwunaste podsumowanie naszego wspólnego spaceru. Tym razem mieliśmy przyjemność podziwiać urozmaicony krajobrazowo odcinek pomiędzy Rogalinem a Rogalinkiem. Na trasie skupiliśmy się na zagadnieniach związanych z geomorfologią i hydrologią obszaru, w tym na historii powstawania Pradoliny Warciańsko-Odrzańskiej, funkcjonowaniu starorzeczy w dolinie Warty oraz czynnikach wpływających na system wód powierzchniowych na obszarze Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Następnie przeszliśmy równo przystrzyżonym, zielonym dywanem trawy przez Wyspę owiec, których coroczny wypas powstrzymuje naturalną sukcesję roślin, pozwalając tym samym utrzymać historyczny krajobraz łęgów rogalińskich. Mieliśmy też sporo okazji do obserwacji śladów bytowania pozostałych mieszkańców doliny i krawędzi lasu, takich jak bobry, dziki czy kozioróg dębosz. Mimo listopadowej aury, niesamowicie malowniczy pejzaż krainy prastarych dębów, znakomicie tłumaczył popularność tego miejsca wśród turystów, fotografów, malarzy i filmowców.

Północna część trasy w obrębie terasy środkowej i jej krawędzi, zaprezentowała nam zupełnie odmienne oblicze, w postaci lasu oraz gruntów ornych poprzecinanych systemem alei i zadrzewień śródpolnych. Tutaj poznaliśmy historię Majątku ziemskiego Rogalin oraz pełnioną do dziś funkcję  tego gospodarstwa. Ostatnim etapem naszej wspólnej wędrówki był XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy rodu Raczyńskich oraz okaz dębu szypułkowego, który w ramach programu ochrony leśnych zasobów genowych powstał dzięki metodzie sklonowania genotypu 800-letniego Dębu Rusa rosnącego w parku w Rogalinie.

W rajdzie uczestniczyło aż 29 osób oraz trzech dzielnych, czworonożnych towarzyszy. Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział i dobrą atmosferę. Przypominamy i zachęcamy Państwa do udziału w naszej zabawie terenowej pod nazwą „Rogaliński Park Krajobrazowy. Szlakiem majestatycznych dębów”, o której więcej dowiecie się pod tym adresem

Już dziś zapraszamy na ostatni spacer z cyklu na Manowce, który odbędzie się 7 grudnia na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Szczegóły wkrótce!

 

Hanna Nowak

 

Powiększenie
Kontrast