Aktualności

15 kw. 2018

Wiosenne Biegi Przełajowe Racot 2018

Kolejny raz hipodrom Stadniny Koni w Racocie gościł w sobotę 7 kwietnia 2018 roku uczestników Wiosennych Biegów Przełajowych połączonych z Inauguracją Dni Olimpijczyka. Dla młodzieży przygotowano i oznakowano trasy biegowe, zabezpieczono służby medyczne i techniczne, poczęstunek oraz dyplomy i nagrody dla uczestników zawodów. Impreza jak zwykle rozpoczęła się ceremoniałem olimpijskim. Poczty flagowe przygotowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Racocie. Symboliczny ogień olimpijski wniósł na stadion i znicz olimpijski zapalił ojciec Anity Włodarczyk – Andrzej.

Wiosenne Biegi Przełajowe organizowane przez SKS „Jantar” Racot na stałe wpisały się już do kalendarza imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. – Ich tradycja sięga 1992 roku, kiedy to w Racocie odbyła się inauguracja Centralnych Obchodów Dni Olimpijczyka. Zawody mają wymiar lokalny, ale każdego roku zjawiają się na nich reprezentanci szkół z całej Wielkopolski, a w tym roku nawet i spoza województwa.

Zawodnicy rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych z podziałem na płeć i różne dystanse. Na koniec odbył się także bieg „open”, dla wszystkich, którzy byli chętni aktywnie spędzić to sobotnie przedpołudnie.

Po zakończeniu biegów odbyło się także losowanie nagród wśród uczestników. Tradycyjnie do wygrania były rowery miejskie ufundowane przez władze lokalnych samorządów. Podczas samej imprezy przeprowadzano również loterię, z której dochód przeznaczony zostanie na leczenie zmagających się z nowotworami Macieja Zielonki i Michasi Zarzyckiej – nauczyciela i uczennicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie.

Organizatorem zawodów był Szkolny Klub Sportowy Jantar Racot przy pomocy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Racocie, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Racocie i Spytkówkach, Jednostki Wojskowej w Lesznie i Stadniny Koni w Racocie.

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, również wzięli udział w uroczystościach, jednak nie jako zawodnicy a jako edukatorzy. Namiot pełen przyrodniczych publikacji cieszył się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży, jednak osoby dorosłe również brały udział w przygotowanych konkursach o tematyce przyrodniczej.

Kornelia Knioła

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, szkolenia, konferencje, targi, imprezy okolicznościowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast