Aktualności

8 sierpień 2017

Wielki Dzień Pszczół

Wzorem lat ubiegłych, dnia 6 sierpnia br. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przygotował stoisko informacyjno-edukacyjne  w ramach Wielkiego Dnia Pszczół organizowanego m.in. na terenie Nowego Zoo w Poznaniu.

Wszystkim odwiedzającym przybliżono zagadnienia związane z rolą pszczół w życiu człowieka, zagrożeniami oraz skutkami spadku liczebności owadów zapylających. Przedstawiono metody zapobiegania tym negatywnym zjawiskom. Zaprezentowano m.in. skrzynkę gniazdową dla murarki ogrodowej (Osmia rufa) – gatunku pszczoły z rodziny miesierkowatych, prowadzących samotny tryb życia. Wywieszenie tego typu skrzynki, wypełnionej źdźbłami trzciny jest najprostszym, dostępnym dla każdego sposobem czynnej ochrony owadów zapylających. Wszyscy chętni, podobnie jak w latach ubiegłych, otrzymali mieszankę nasion do założenia tzw. pszczelej łąki. Jest to specjalnie zaprojektowany przez ZPKWW zestaw roślin, którego wysianie zapewnia bazę pokarmową dla pszczół (a także dla trzmieli i motyli) niemal przez cały okres wegetacyjny. Pszczela łąka przyczynia się nie tylko do wzrostu bioróżnorodności w często monotonnych ogrodach, ale również przy minimalnym nakładzie pracy, stanowi atrakcyjny element ozdobny. Przedstawione wyżej sposoby ochrony pszczół są prostymi działaniami, dzięki którym każdy może przyczynić się do poprawy kondycji ich populacji, a co za tym idzie również całej przyrody i środowiska życia człowieka. Stąd tak ważne jest ich bezpośrednie prezentowanie. W ramach działań edukacyjnych, dla najmłodszych przygotowano warsztat plastyczny, podczas którego dzieci kolorowały „owadzie” kolorowanki oraz układały tematyczne puzzle, dzięki czemu mogły oswoić się z często negatywnie postrzeganym światem owadów. Zorganizowano kilka mini konkursów przyrodniczych – mali uczestnicy z pomocą rodziców odpowiadali na pytania dotyczące budowy ciała pszczoły, rozpoznawania różnych gatunków zapylających oraz ich trybu życia. Dzieci dowiedziały się m.in., że nie każda pszczoła może użądlić, nie wszystkie owady wyglądające jak osy nimi są, a trzmiele to nie bąki. Prawidłowe odpowiedzi nagradzano publikacjami ZPKWW oraz szkolnymi materiałami promocyjnymi przekazanymi w ramach współpracy przez Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” .

Działania związane z obchodami Wielkiego Dnia Pszczół cieszyły się sporym zainteresowaniem. Tego dnia Nowe Zoo odwiedziło ok. 800 osób.

Katarzyna Sierpowska

Eliza Mikołajewska-Maruszyńska

Michał Białek

Powiększenie
Kontrast