Aktualności

4 sierpień 2017

VII Rajd Kolej na Powidzki Park Krajobrazowy

W dniu 25 czerwca br. uczniowie gimnazjów z rejonu Powidzkiego Parku Krajobrazowego wyruszyli na tradycyjny Rajd Kolej na Powidzki Park Krajobrazowy. Celem przedsięwzięcia oprócz popularyzacji wiedzy na temat walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych Powidzkiego Parku Krajobrazowego była również integracja młodzieży ze szkół z gmin leżących na terenie parku, propagowanie ekoturystyki i zdrowego, aktywnego stylu życia oraz popularyzacja wiedzy na temat Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Niestety, w tym roku popularna kolejna znów nie wyjechała na tory. Pomimo to rajd, który zdążył się już na stałe wpisać w kalendarz miejscowych imprez, odbył się po raz kolejny. Drużyny przemieszczały się po zmienionych i wydłużonych trasach pieszych, które zostały zaprojektowane w ubiegłym roku.

W trakcie wycieczki uczestnicy zdobywali wiedzę na temat krajobrazu, przyrody czy zabytków odwiedzanych terenów, nie zabrakło również opowieści historycznych czy legend. Można było też zapoznać się z pracą odbiornika GPS i przećwiczyć umiejętności posługiwania się mapą. Poszczególnym grupom towarzyszyli przewodnicy (Irena Borys z Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie, Marzena Fedorowicz z Gimnazjum im. Przyrodników Polskich w Budzisławiu Kościelnym, Adam Wiatr z Nadleśnictwa Gniezno oraz pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego), którzy doprowadzili swoich podopiecznych na metę w Powidzu. Po wzmocnieniu sił turystycznym posiłkiem przyszła pora na tradycyjną rywalizację grup. Na liście konkurencji znalazło się rozwiązywanie gry terenowej – questa „Do Powidza po rozum”, kilkuczęściowy konkurs dotyczący związków frazeologicznych z nazwami zwierząt, rozpoznawanie gatunków ryb, test dotyczący Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz specjalna konkurencja kolejowa. Przygotował ją reprezentant Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Krzysztof Modrzejewski, który zaprezentował również wszystkim uczestnikom rajdu krótką prelekcję na temat historii Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej.

Rywalizacja drużyn była bardzo zacięta, a o ostatecznym zwycięstwie zespołu z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem zadecydował zaledwie jeden punkt! Kolejne miejsca zajęły zespoły z Budzisławia Kościelnego, Powidza, Witkowa i Wilczyna. Zwycięska drużyna otrzymała w nagrodę sprzęt turystyczny, a dla wszystkich uczestników rajdu organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne i promocyjne.

Tegoroczną edycję rajdu można uznać za bardzo udaną. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie imprezy już za rok! Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki współpracy Domu Kultury w Powidzu, Nadleśnictwa Gniezno, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Piotr Basiński

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Edukacja ekologiczna w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast