Aktualności

5 kw. 2018

Targi Edukacyjne Eko Forum 2018

W trakcie Targów Edukacyjnych w Poznaniu, będących wspólnym przedsięwzięciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i Międzynarodowych Targów Poznańskich, w dniach 23-25 marca br. po raz dziewiąty zorganizowano Eko Forum. Stoisko skupiało instytucje, których statutowymi zadaniami są: ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego, promocja zrównoważonego rozwoju oraz aktywna pozaszkolna edukacja przyrodnicza.

Celem grupy tworzącej Eko Forum jest realizacja zadań z dziedziny edukacji ekologicznej jak najlepszymi metodami poprzez przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób, uwzględniając bliski kontakt z naturą, która oddziałuje na wszystkie zmysły człowieka. W tegorocznej edycji Eko Forum udział wzięło 18 podmiotów. Koordynatorem organizacji przedsięwzięcia był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – samorządowa jednostka budżetowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Podczas minionej edycji Targi Edukacyjne i Targów Książki odwiedziło ponad 37 200 zwiedzających.

W trakcie Eko Forum poszczególni wystawcy przedstawili przykłady swojej działalności, w tym własną ofertę edukacyjną. Można było otrzymać informację w postaci konsultacji, publikacji popularnonaukowych oraz innych materiałów informacyjnych i promocyjnych.

Wśród szerokiej tematyki każdy odwiedzający znalazł coś dla siebie. W trakcie przyrodniczych gier i zabaw można było zdobyć wiedzę na temat prawidłowej segregacji śmieci, poznać zwierzęta mieszkające w lesie, zapoznać się z zawartością gablot entomologicznych czy też obserwować owady pod mikroskopem. Ponadto odwiedzający stoisko Eko Forum mieli szansę zapoznać się z rodzimymi roślinami z których przygotowuje się napary i dania dzikiej kuchni, a także egzotyczne zwierzęta i rośliny z najdalszych zakątków świata.

Dzieci i młodzież przez cały czas trwania targów chętnie brali udział w konkursie pt. „Zielone pieczątki” organizowanym wspólnie przez wszystkie podmioty skupione wokół Eko Forum. Konkurs wymagał od uczestników dużej wytrwałości związanej z wizytą na wszystkich stoiskach Eko Forum i pozbieraniem tam pieczątek, które były nagrodą za poprawne odpowiedzi na pytania, rozwiązanie przyrodniczych zagadek itp.

Nie zabrakło również tematyki astronomicznej. Na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego można było obejrzeć filmy astronomiczne i zobaczyć, jakie gwiazdozbiory można obserwować na wielkopolskim niebie, w tym w granicach niedawno powołanej Ostoi Ciemnego Nieba Izdebno-Chalin. Zaprezentowana została oferta zajęć
z podstaw astronomii oferowanych przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie na terenie którego znajduje się niedawno otwarte obserwatorium.

Liczne grono odwiedzających tegoroczne Eko Forum wzięło udział w warsztatach w trakcie których odbyły się zajęcia: zrób to sam – portmonetka z kartonu po mleku oraz drugie życie drewnianej klamerki, „Witrażowe motyle” czy „Filcowe zwierzęta”. Nie zabrakło również już tradycyjnie pojawiających warsztatów z wikliniarstwa czy wyrobu świec z wosku pszczelego.

Wystawcy Eko Forum w trakcie targów zachęcali, aby zdobytą wiedzę wykorzystać w terenie, na przykład na trasach ścieżek dydaktycznych na terenach leśnych, w parkach krajobrazowych czy w rejonie piastowskich grodów na Ostrowie Lednickim, w Gieczu i w Grzybowie. Dogodnym celem wiosennych wędrówek są też z pewnością Ośrodki Edukacji Przyrodniczej w Chalinie i w Lądzie.

Przez trzy dni goście Targów Edukacyjnych mieli okazję, aby odwiedzić stoisko Eko Forum. Program przedstawiony przez poszczególnych współwystawców był bardzo urozmaicony
i pozwolił każdemu znaleźć coś dla siebie. Z pewnością wizyta na stoisku dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń, pozwalając jednocześnie na wzbogacenie wiedzy przyrodniczej.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, szkolenia, konferencje, targi, imprezy okolicznościowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast