Aktualności

22 maj 2020

Szczepienie jabłonek

W kwietniu, w kolekcji tradycyjnych drzew owocowych na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie zaszczepiono kilkanaście drzewek. Zabieg szczepienia polega na połączeniu zrazu (pobranej wcześniej gałązki) wybranej odmiany szlachetnej, z podkładką (kilkuletnim drzewkiem) odmiany odpornej na choroby oraz silne mrozy. Dzięki temu uzyskuje się odporne drzewo o pożądanych właściwościach owoców. W tym przypadku owocach, coraz rzadziej spotykanych odmian tradycyjnych. Jako pierwszą do szczepienia wybrano odmianę Grafsztynek Prawdziwy o słodko-kwaskowatych, bardzo smacznych, owocach, którą zaszczepiono na podkładkach Antonówki Zwykłej. Już wkrótce powinno się okazać czy zrazy się przyjęły, a za jakiś czas mamy nadzieję, doczekamy się pierwszych owoców ze szczepionych drzewek.

W kwietniu dosadzono również kilka drzewek czereśni w alei „Jabłoniowego Szlaku”. Dosadzanie drzewek, co jakiś czas jest konieczne, między innymi ze względu na ich niszczenie przez zwierzęta, ale też często, niestety, przez ludzi. Cieszymy się, że ludzie chcą mieć w swoich ogródkach drzewa owocowe, ale jednak wolelibyśmy, aby zaopatrywali się w nie w sklepach ogrodniczych a nie w alejach. Drzewka tradycyjnych odmian można kupić w niektórych sklepach czy szkółkach lub zaszczepić je samodzielnie. To naprawdę nie jest takie trudne!
Ze względu na panującą od dłuższego czasu suszę, w kwietniu, konieczne też było podlewanie najmłodszych, posadzonych w roku ubiegłym oraz w roku bieżącym, drzewek w alejach.

 

Karolina Ferenc

 

 

Powiększenie
Kontrast