Aktualności

5 lut 2020

Światowy Dzień Mokradeł z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

W ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zaprasza do Ośrodków Edukacji Przyrodniczej.15 lutego br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie odbędzie się rajd z cyklu „Na Manowce”  po terenie  Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, a jego trasa poprowadzi wokół jeziora Putnik. Szczegóły w linku: https://www.facebook.com/events/2339399073017600/

18 lutego br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbędą się jednodniowe zajęcia terenowe i warsztatowe, których tematyka poświęcona zostanie walorom przyrodniczym obszarów wodno-błotnych na terenie Wielkopolski. Szczegóły pod numerem telefonu: (63) 27-63-307.

Nie bez powodu tereny bagienne stały się symbolem międzynarodowego święta. Na uwagę zasługuje ich znaczenie dla zachowania niepowtarzalnej różnorodności form życiowych środowiska wodnego, ale również dla bezpieczeństwa klimatycznego wszystkich mieszkańców Ziemi. Mokradła wyróżniają się obecnością specyficznych rodzajów gleb i roślin zwanych hydrofitami. Dzięki takim właściwościom obszary te pełnią znaczącą rolę  w ochronie różnorodnych ekosystemów utrzymując jedną z większych bioróżnorodności wśród wszystkich znanych biosfer na świecie.

Obszary bagienne zmniejszają skutki niszczycielskiej dla natury działalności człowieka. Akumulują wodę i  dwutlenek węgla oraz filtrują substancje biogenne i zanieczyszczenia spływające z lądu. Dzięki temu zmniejszają ryzyko pojawienia się powodzi, a także łagodzą skutki suszy i erozji. Dzięki swoim właściwościom ograniczają proces eutrofizacji, a co za tym idzie zakwitu wód przez co zapobiegają wydzielaniu się toksyn niebezpiecznych dla zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym.

Serdecznie zapraszamy do Ośrodków Edukacji Przyrodniczej w Chalinie i w Lądzie oraz do wielkopolskich parków krajobrazowych bogatych w jeziora, starorzecza, źródliska, torfowiska i oczka wodne.

 

Powiększenie
Kontrast