Aktualności

8 mar 2021

Skrzynki dla popielic już zainstalowane

Pracownik parku stojąc na drabinie montuje skrzynkęW minionych dniach na terenie Parku Krajobrazowego Promno, gdzie od dwóch lat prowadzony jest projekt reintrodukcji popielicy, zamontowano 50 skrzynek rozrodczych przeznaczonych specjalnie dla tego gatunku.W przeciwieństwie do ptasich skrzynek mają one otwór wejściowy umieszczony od strony pnia drzewa, aby popielice miały wygodne i bezpieczne wejście do wnętrza, a jednocześnie były mniej atrakcyjne dla ptaków. Jak pokazuje praktyka, skrzynki te są bardzo chętnie zasiedlane przez te chronione gryzonie.

Montaż  „domków” miał miejsce w rejonie wcześniejszych wsiedleń popielic, z najdzieją że w tym roku także w naszych skrzynkach przystąpią do rozrodu. Potwierdzeniem będą sierpniowe kontrole, ponieważ w tym okresie w gniazdach pojawiają się młode. Oznaczało by to, że zwierzęta przeżyły zimę i zaaklimatyzowały się w nowym miejscu.  

Zimowa buczyna Parku Krajobrazowego Promno. Miejsce montowania skrzynek dla popielicy Ponumerowane skrzynki dla popielicy leżą na ziemi przed montażem Pracownik parku stojąc na drabinie montuje skrzynkęZamontowana skrzynka na drzewie

 

W innych rejonie Parku Krajobrazowego Promno zamontowaliśmy również skrzynki dla orzesznicy leszczynowej, które mają podobną konstrukcję do skrzynek przeznaczonych dla popielic. Różnią je jedynie wymiary, ponieważ orzesznice są  zdecydowanie mniejsze.

O ile skrzynki dla popielic zawieszone zostały na drzewach, na wysokości co najmniej 5 metrów, skrzynki dla orzesznic pojawiły się na wysokości ok 1,5 m, najczęściej w zaroślach leszczynowych. Analogicznie letnia kontrola obejmie skrzynki orzesznicy.

W ubiegłych latach skrzynki zamontowane przez pracowników naukowych UAM w Poznaniu były chętnie wykorzystywane, mamy nadzieję, że tak się stanie i w tym roku. Warto wspomnieć, że Park Krajobrazowy Promno jest jedynym miejscem występowania tych chronionych gryzoni w Wielkopolsce. Specjalnej konstrukcji skrzynki są sprawdzoną metodą ochrony obu gatunków zwierząt.

 

Skrzynka dla orzesznica zamontowana na leszczynie Skrzynka dla orzesznica zamontowana na leszczynie

 

Tekst i fotografie: Paweł Śliwa

 

Powiększenie
Kontrast