Aktualności

1 Mar 2017

Nasze publikacje w 2016 roku

Przyrodnicze rymowanie owady 2016 okładkaW 2016 roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w wydaniu wielu zróżnicowanych publikacji. Były wśród nich albumy fotograficzne, periodyki naukowe i popularnonaukowe, opracowania naukowe, publikacje popularnonaukowe, filmy i publikacje dla dzieci oraz wydawnictwa edukacyjno-promocyjne.W ubiegłym roku wydano kolejny, 24. numer Biuletynu Parków Krajobrazowych Wielkopolski, rocznika ukazującego się od 1994 roku. Miłośników fotografii przyrodniczej z pewnością ucieszy album „Wyjęte z natury”, prezentujący wybrane gatunki fauny Wielkopolski. Swoich albumów fotograficznych doczekały się także kolejne interesujące gatunki ptaków – kania ruda i kania czarna („Ginący myśliwi Wielkopolski”) oraz zimorodek („Zimorodek – klejnot Wielkopolski”). Zimorodek jest również bohaterem publikacji „Zimorodek w obiektywie”, do której dołączono film przedstawiający sceny z życia tego pięknego ptaka, ozdoby polskich rzek. Albumom fotograficznym przedstawiającym organizmy o dużych rozmiarach towarzyszy album „Mikroświat, czyli opowieść o niewidocznych skarbach”, prezentujący interesujące zwierzęta, rośliny i grzyby, których istnienia wielu nie dostrzega. Razem z albumem przygotowano również film rozwijający wątki zawarte na kartach książki. Wznowienia doczekał się album „Cztery pory roku w parkach krajobrazowych Wielkopolski”, prezentujący zróżnicowanie krajobrazowe regionu. Album „Wielkopolska. Dziedzictwo kulturowe” przedstawia z kolei wybrane przykłady założeń pałacowych i dworskich, stanowiących jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu regionu. Wśród ubiegłorocznych publikacji znalazło się również opracowanie „Jeziora w parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego”, przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz publikacji książkowych wydano również dwie broszury opowiadające o nowo powstałym obserwatorium astronomicznym w Chalinie oraz o projekcie czynnej ochrony pszczołowatych w parkach krajobrazowych.

Tradycyjnie wiele uwagi poświęcono młodszym odbiorcom. „Co w trawie piszczy. Legendy i opowieści parków krajobrazowych Wielkopolski” to książka, prezentująca wybrane przykłady niematerialnego dziedzictwa regionu, w której zarówno młodsi, jak i ci nieco starsi czytelnicy znajdą coś dla siebie. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedna z pierwszych publikacji Zespołu Parków, która nie zawiera żadnych zdjęć, a wyłącznie ręcznie rysowane ilustracje. Najlepsze prace nadesłane w ramach IV edycji konkursu plastyczno-literackiego „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie” znalazły się w kolejnej publikacji z serii o tej samej nazwie, tym razem poświęconej owadom parków krajobrazowych Wielkopolski. Owady stanowią również temat kolejnego zeszytu do kolorowania.

Uzupełnieniem ubiegłorocznej działalności wydawniczej Zespołu Parków był szereg artykułów prasowych, przygotowanych przez pracowników Zespołu lub przy ich udziale, które pojawiły się na łamach Eko Faktów (Biuletynu Informacyjnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu), Monitora Wielkopolski oraz Biuletynu Informacyjnego Beskidzkie Parki Krajobrazowe, ukazującego się wyłącznie w wersji elektronicznej.

Ubiegłorocznym publikacjom o charakterze edukacyjnym towarzyszył również szereg wydawnictw promocyjno-edukacyjnych, wśród których znalazły się: cztery wzory puzzli z wizerunkami ptaków (wznowienie), dwa zestaw podkładek pod kubek (ze zdjęciami pałaców i dworów oraz ze zdjęciami ptaków; wznowienie), kalendarze – wielostronicowy „Dwory i pałace Wielkopolski”, jednostronny, ozdobiony wizerunkiem zimorodka oraz nabiurkowy – ze zdjęciami ptaków szponiastych.

Piotr Basiński

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Edukacja ekologiczna w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast