Aktualności

4 maj 2020

Na ratunek!

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego wyszli naprzeciw nieustającej suszy panującej w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym i stworzyli własnoręcznie poidła dla ptaków i pszczół.Woda jest niepodważalnym składnikiem pokarmowym dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu – od pszczoły po ptaki aż do człowieka. Te organizmy posiadają w swojej budowie od 60 do 90% tego substratu. Udowodniono, iż woda ma istotne znaczenie dla termoregulacji, przemiany materii czy w transporcie składników odżywczych w obrębie ciała zwierząt czy roślin. Ponadto wykorzystywana jest do celów higienicznych nie tylko przez człowieka, ale również przez inne zwierzęta zwłaszcza przez ssaki i ptaki. Obecnie panujące warunki atmosferyczne powodują, że nasi mali przyjaciele niekorzystający na co dzień z domowego kranu, tracą dużo energii na poszukiwanie źródeł wody. Z tego powodu, to my ludzie powinniśmy pomóc im przeżyć ten niekorzystny czas. W tym celu warto pomyśleć o przygotowaniu poideł specjalnie zadedykowanych dla najbardziej potrzebujących zwierząt. Przed podjęciem dalszych kroków warto jednak dowiedzieć się, jakie kryteria musi spełnić poidełko aby dobrze sprawowało swoją funkcję. Zatem, do dzieła!

Jakie źródełko jest najlepsze? Nasi skrzydlaci przyjaciele, czyli ptaki i pszczoły nie są pod tym kątem zbyt wymagający. W tym celu nie potrzebujemy nowego jeziora, stawu czy nawet oczka wodnego z fontanną. Jednakże wielkość i głębokość poidełek musi być wprost proporcjonalna do rozmiarów i możliwości zwierzęcych użytkowników. Nie możemy dopuścić do tego, aby korzystanie z takiego źródła skończyło się tragicznie dla naszych podopiecznych. Ponadto będąc właścicielem takiego „korytka” należy również pamiętać o jakości znajdującego się w niej życiodajnego substratu. W tym celu zapewniajmy wodę z pewnego źródła, wymieniajmy ją regularnie, kontrolujmy stan ścianek naszego naczynia a jeśli chodzi o lokalizacje wodopoju to niech nasz wybór padnie na miejsce spokojne i bezpieczne. Uchrońmy skrzydlatych przyjaciół przed różnymi chorobami i pasożytami.

Najłatwiejszym wyjściem z sytuacji będzie oczywiście zakup specjalnego poidełka w sklepie. Warto jednak postarać się trochę i stworzyć samodzielnie własny wodopój. Takie rozwiązanie oszczędzi nasze finanse jak i środowisko. W zależności od rodzaju zwierzaka, któremu chcemy pomóc, warto zajrzeć na strych lub do piwnicy w poszukiwaniu zbędnego wyposażenia domu i ogródka. Dla ptaków – cennym znaleziskiem będzie miska, zwykły spodek lub podstawka na kwiaty z kamieniami w środku, które niczym pomosty chronią zwierzęta przed skąpaniem się w wodzie.

Poidło dla owadów

 

Pszczoły ze względu na swoje drobne rozmiary wymagają naczyń bardziej płytkich jak chociażby płaski talerz czy patera. Picie z głębokiej miseczki jest dla pasiastego owada nie lada wyzwaniem, a czasami zamienia się w samobójczą misję. Takie niebezpieczeństwo można zminimalizować wypełniając naczynie odpowiednim materiałem w postaci keramzytu lub mchu. Wykorzystany surowiec wchłania wodę niczym gąbka i zabezpiecza zwierzę przed potencjalnym utonięciem. Pszczoły mogą bezpiecznie zatrzymać się na takim „wodnym materacu” i swoim aparatem liżąco-gryzącym ugasić pragnienie. Pamiętajmy również, iż nierzadko z płytkich poidełek korzystają inne stawonogi, zarówno te biegające jak i latające np. motyle, chrząszcze, pluskwiaki czy muchówki. Warto również dodać, że ciekawą alternatywą dla „mini” wodopojów jest zwykły kawałek drewna z ponacinanymi podłużnymi rowkami, które stanowią miejsce dla niewielkich strużek wody.

Pracownicy ZPKWW przygotowali poidła wykorzystując stare stojaki, patery, doniczki i podstawki.

Pomóż przyrodzie! Ty również możesz stać się właścicielem życiodajnego źródełka, które uratuje istnienie latających milusińskich.

 

Anna Manikowska

Dorota Kinast

Mariola Marciniak

 

Powiększenie
Kontrast