Aktualności

17 lut 2020

„Na Manowce” po mokradłach Sierakowskiego Parku Krajobrazowego

W dniu 15 lutego br., spacerem po Sierakowskim Parku Krajobrazowym rozpoczęliśmy cykl rajdów pieszych po wielkopolskich parkach krajobrazowych. Rajd połączono z obchodami Światowego Dnia Mokradeł który przypada na dzień 2 lutego. Spotkanie rozpoczęliśmy prelekcją na temat znaczenia mokradeł dla różnorodności biologicznej, omówienia ich rodzajów oraz związanych z nimi organizmami żywymi. Przedstawiono też czynniki zagrażające istnieniu terenów podmokłych.

Uzbrojeni w wiedzę, siedemnastoosobową grupą wyruszyliśmy na malowniczą trasę wokół śródleśnego jeziora Putnik, mając okazję skonfrontować teorię z żywym obiektem przyrody. Podczas marszu wielokrotnie przechodziliśmy w pobliżu terenów podmokłych i olsów. Przeprawialiśmy się przez łączące jeziora Putnik i Śremskie strugi, na których zadomowiły się bobry aktywnie „walczące” o podwyższenie poziomu wody w dotkniętej suszą Wielkopolsce.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali płytę z filmami przyrodniczymi  Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, a dla najmłodszych przygotowano przyrodnicze odblaski. Rozlosowano również albumy fotograficzne ze zdjęciami z terenu Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.

Kolejny rajd z cyklu Na Manowce odbędzie się 14 marca 2020 roku na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki. Zapraszamy do zapoznania się z terminarzem spacerów.

 

Karolina Ferenc

Jakub Wojewoda

 

Powiększenie
Kontrast