Aktualności

25 wrz 2019

III Pobiedziski Rajd Trzech Parków

W sobotę 21 września odbył się III rajd rowerowy Trzech Parków. Ponad osiemnastokilometrowa trasa przejazdu łącząca PK Promno i PK Puszcza Zielonka  wiodła od Stacji Promno przez, Borowo-Młyn, Jerzykowo, Kołatkę, Gorzkie Pole, do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach Letnisku, gdzie zlokalizowana została meta.

Na przystankach edukacyjnych omawialiśmy walory przyrodnicze okolic, w tym cenne zbiorowiska roślinne i interesujące gatunki. Szczególną uwagę zwróciliśmy na rośliny ekspansywne: rdestowce, czeremchę amerykańską, topinambur, kolczurkę i robinię lepką. Nie zabrakło degustacji dzikich owoców. Ważnym wątkiem kulturowym było omówienie tradycyjnego budownictwa ryglowego na przykładzie szachulcowego domu w Jerzykowie. Cennym było także spotkanie z mieszkańcami Gorzkiego Pola realizującymi prace porządkowe na poewangelickim cmentarzyku zlokalizowanym koło ich wsi. Nie zabrakło też momentów wyczynowych z których najtrudniejszym była przeprawa przez rzekę Główną na Kuraczu. Na mecie rajdu oczekiwał ciepły posiłek, sprawdzian zdobytej wiedzy oraz wręczenie nagród.

Bardzo serdecznie dziękujemy kolegom z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach – Panu Jakubowi Waligórze (dyrektorowi OSiR-u) i Pani Dominice Ciesielskiej za współorganizację imprezy. Wszystkim uczestnikom (a było ich około czterdziestu) dziękujemy za uwagę, dobre humory i  (zwłaszcza najmłodszym) za wytrwałość. Tradycyjne wyrazy szacunku przekazujemy członkom Pobiedziskiego Klubu Rowerowego, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo asekurując peleton na przejazdach i skrzyżowaniach.

 

Artur Golis

Danuta Śliwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiększenie
Kontrast