Aktualności

18 czerwiec 2019

II Pobiedziski Rajd Rowerowy Trzech Parków za nami

Upalna pogoda i pokusa innych rozrywek nie zniechęciła najwytrwalszych miłośników 2 kółek, którzy w sobotę 15 czerwca wyruszyli w trasę blisko 30-sto kilometrowego rajdu rowerowego na trasie Pobiedziska-Dziekanowice-Pobiedziska. Najważniejszą atrakcję przyrodniczą wyprawy stanowiła wizyta na łące koło Imielenka, gdzie pięknie kwitnie dziki storczyk – stoplamek krwisty.  Jednak głównym punktem programu była przeprawa promowa w Dziekanowicach oraz  zwiedzanie Ostrowa Lednickiego. Na wyspie zostaliśmy przyjęci przez Panie: Alinę Ewertowską i Katarzynę Ren, które oprowadziły nas po ekspozycji archeologicznej opowiadając o miejscowym grodzie i narodzinach Państwa Polskiego. Pobyt w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy był również okazją do uczestnictwa w organizowanym tam pikniku „Przyrodnicy i archeolodzy na wyspie Mieszka i Dobrawy”. W ramach pikniku cykliści mieli, miedzy innymi, okazję odwiedzić stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych oraz posłuchać opowieści o roślinach leczniczych, czy skosztować naparów z ziół oferowanych przez członków Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”.

Meta rajdu zorganizowana została na plaży nad Jeziorem Biezdruchowskim, gdzie tego dnia organizowany był Jarmark Piastowski – Dni Pobiedzisk 2019. Oprócz posiłku regeneracyjnego  na cyklistów czekały tradycyjne nagrody.

W radzie udział wzięły 43 osoby. Impreza przygotowana została przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Serdecznie dziękujemy Pani Soni Ferrejra Walente za współorganizację rajdu oraz współprowadzenie. Dziękujemy Paniom z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za spotkanie na wyspie a panu bosmanowi za przeprawę. Dziękujemy również niezawodnym członkom Pobiedziskiego Klubu Rowerowego za asystę podczas trudnych przejazdów i przekroczeń. Oczywiście pozdrawiamy wszystkich uczestników zwłaszcza grupie najmłodszych którzy wykazali się wyjątkową wytrwałością.

Rajd dofinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Artur Golis

Danuta Śliwa

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Przedsięwzięcie pn. „Publikacje, konferencje, wystawy, imprezy plenerowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

 

Powiększenie
Kontrast