Aktualności

11 Paź 2018

I Pobiedziski Rajd Rowerowy Trzech Parków

Z uwagi na wyczerpanie się możliwości wyboru tras rajdów rowerowych na terenie Parku Krajobrazowego Promno, Promieński Rajd Rowerowy został przemianowany w Pobiedziski Rajd Rowerowy Trzech Parków. Na terenie Gminy Pobiedziska oprócz PKP, choć fragmentarycznie, położone są jeszcze dwa inne parki – PK K Puszcza Zielonka i Lednicki PK. Pierwsza edycja rajdu prowadziła z Pobiedzisk do północno-zachodniej części Lednickiego Parku Krajobrazowego.

Z uwagi na poważne załamanie pogody na starcie imprezy nad jeziorem Biezdruchowskim stawiło się tylko 15 uczestników. Trasa o długości ponad 20 km wiodła kolejno przez miejscowości: Pomarzanowice, Węglewo, Węglewko, Lednogórę, Moraczewo, Główną, z powrotem do Pobiedzisk. Tematyka rajdu nawiązywała już swoim zakresem do planowanego na 20 października Dnia Krajobrazu i dotyczyła usług krajobrazowych. W ramach dziesięciu przystanków nie zabrakło również walorów ogólno przyrodniczych i krajobrazowych oraz oczywiście kulturowych. Właśnie walory kulturowo-historyczne były tematem kulminacyjnego momentu na trasie jakim było wejście na czaszę wczesnośredniowiecznego grodziska w Moraczewie. Choć aura nie dopisał (zimno i wiatr) atmosfera była pogodna a to za sprawą wzajemnej życzliwości uczestników i sympatii jaką zjednali sobie najmłodsi, małoletni kolaże. Na szczęście na mecie czekał ciepły posiłek no i oczywiście tradycyjny test wiedzy po którym nastąpiło losowanie nagród.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu. Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do właściciela gruntów obejmujących grodzisko w Moraczewie który wyraził zgodę na wejście naszej grupy na czaszę tego niezwykłego obiektu historycznego.

 

Artur Golis

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, konferencje, wystawy, imprezy plenerowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast