Aktualności

25 maj 2021

Gniazdo Bocianów On-line!

Wieś Orzechowo w gminie Miłosław, znajduje się w granicach Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. To także adres zamieszkania pary bocianów białych – Wojtka i jego partnerki – tutejszych ulubieńców. Od kilku lat mieszkańcy wsi powtarzają społeczny rytuał – wyczekują Wojtka, który nadlatuje zawsze przed swoją partnerką do gniazda przy ulicy Starowiejskiej 2.

„Bociany przylatują do Orzechowa od 25 lat. Pierwsze gniazdo zbudowały na starej stodole, później postawiono pierwszy drewniany słup podtrzymujący gniazdo, który wytrzymał 6 lat, zaś drugi przetrwał kolejne 7 lat.”
-mówi Aleksander Warczygłowa, sołtys wsi Orzechowo. 

Tuż po odlocie bocianów w sierpniu 2020 r. Wojtkowe siedlisko zostało gruntownie zmodernizowane – drewniany słup, podtrzymujący kilkusetkilogramowe bocianie „gniazdko” nie przetrwałby kolejnego sezonu. Zastąpiła go solidna, betonowa konstrukcja, zwieńczona platformą, na którą przeniesiono gniazdo. Z pomocą przyszli lokalni przedsiębiorcy i samorząd. Dzięki ich wsparciu można było bezpiecznie wyremontować całą konstrukcję. 3 kwietnia pojawił się Wojtek i bez chwili zwątpienia rozpoznał swoje gniazdo, jednak przez kilka dni zaciekle musiał go pilnować, gdyż zazdrośni pobratymcy z uporem chcieli zająć gniazdo na betonowym słupie. Wojtek szczęśliwie obronił swoją pozycję i zabezpieczył je dla swojej partnerki, która przyleciała kilka dni później.

Dzięki kamerce internetowej życie bociana Wojtka i jego rodziny można od niedawna obserwować na żywo na naszym kanale w serwisie Youtube! (https://www.youtube.com/user/zpkww

 

W gnieździe są 2 młode:

nr 1, jajo zniesione 26 kwietnia (wyklute 28 maja)
nr 2, jajo zniesione 28 kwietnia (wyklute 28 maja)
nr 3, jajo zniesione 30 kwietnia (wyklute 30 maja, śmierć 1 czerwca)

Zachęcamy do obserwowania gniazda bociana Wojtka z Orzechowa i przekazywania informacji o tym, kiedy pojawią się pisklęta na e-mail: edukacja@zpkww.pl z dopiskiem „Bocian Wojtek”

Powiększenie
Kontrast