Aktualności

1 Lip 2019

Dzielny pacjent – interwencja w Lednickim PK

W związku ze zgłoszeniem dotyczącym rannego łabędzia ZPKWW podjął działania interwencyjne we wsi Waliszewo na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego. Dnia 27 czerwca, wspólnie z pracownikami z Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko udaliśmy się do gospodarstwa państwa Barbary i Grzegorza Budzyńskich, którzy przygarnęli chore i zbłąkane zwierzę. Dzięki wrażliwości Państwa Budzyńskich łabędź uniknął niebezpieczeństwa jakim mogło być np. potrącenie przez samochód czy atak drapieżnika. Na miejscu okazało się że problem dotyczy młodej, około 3-letniej samicy łabędzia niemego, która ma uszkodzone skrzydło. Ptak został schwytany, zabezpieczony, przewieziony oraz przekazany pod opiekę Stacji Badawczej Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Czempiniu. Niestety wstępna diagnoza wykazała głębokie zmiany martwicze w obrębie mięśni kości dłoniowych, co grozi przynajmniej częściową amputacją lewego skrzydła.
Sytuacja taka jak ta zawsze rodzi pewien dylemat, czy zwierzę niezdolne do samodzielnego przeżycia pozostawić bez pomocy, by natura zrealizowała swój odwieczny scenariusz, czy interweniować, zwłaszcza , że mamy do czynienia z gatunkiem prawnie chronionym? Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt w swoim pierwszym artykule mówi, iż człowiek winien jest zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę. Skoro więc, w sposób intuicyjny, mieszkańcy Waliszewa kierując się odruchem serca zaczęli wprowadzać w życie ten zapis to jedyną możliwą reakcją urzędników i służb ochrony przyrody była kontynuacja działań.
Serdecznie dziękujemy Państwu Budzyńskim za opiekę nad łabędziem i niezwłoczne zgłoszenie sprawy. Dziękujemy burmistrzowi Kłecka panu Adamowi Serwatce oraz państwu Dawidowi Braciszewskiemi i Magdalenie Kuśnierkiewicz za uruchomienie właściwych procedur celem ratowania zwierzęcia.  Pragniemy również wyrazić naszą wdzięczność kierownictwu Stacji w Czempiniu i panu Henrykowi Mące za przejęcie opieki nad ptakiem.

Artur Golis
Katarzyna Sierpowska

Powiększenie
Kontrast