Warto zobaczyć

Śródleśne jeziora Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego to wyjątkowa perełka na mapie Wielkopolski, zwłaszcza, że ich powierzchnia jest na tyle niewielka, że można spróbować odwiedzić je wszystkie, jedno po drugim w ciągu jednego dnia. Największe z nich -Jezioro Wielkie jest rezerwatem faunistycznym, z którym Miedzichowski Park Krajobrazowy graniczy od zachodu.  Płytkie, eutroficzne Jezioro Wielkie z trzema wyspami to gratka dla obserwatorów przyrody. Na jednej z nich rośnie ponad 200-letni naturalny drzewostan z przewagą dębu. Na jeziorze spotkać można około 120 gatunków ptaków, w tym około 30 zagrożonych w skali kraju! Jeżeli lubisz wycieczki “na szagę” (czyli na przełaj) z kompasem w ręku, to podejmij wyzwanie i znajdź wszystkie zielone punkty kontrolne, które Nadleśnictwo Bolewice wytyczyło na swoim terenie, w tym na obszarze Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego. 

Warto odwiedzić:

Spacer rowerem po lesie jest jedną z najbardziej relaksujących form aktywnego odpoczynku. Dobrze się składa, że Miedzichowski Park Krajobrazowy dysponuje kilkoma szlakami, które biegną między śródleśnymi jeziorami na wyciągnięcie ręki! Jadąc nimi wśród gęstego lasu można spotkać sporo tropów zwierząt, od jelenia szlachetnego, sarny europejskiej, czy dzika, po nawet wilka! 

Warto przeżyć:

Grzybobranie to nieoficjalny polski sport narodowy, a w lasach Miechodzichowskiego Parku Krajobrazowego od lat trwa zaciekła walka o największe zbiory dorodnych prawdziwków i podgrzybków. Zabierz ze sobą na jesienny spacer wiklinowy koszyk z Miedzichowa, aby nie wyjść z lasu z pustymi rękoma! 

Od maja do września w Miedzichowie odbywają się Eko Jarmarki, podczas których można wziąć udział w przygotowanych przez wystawców atrakcjach i zajęciach przyrodniczych. Podczas organizowanego tu tu corocznie Festiwalu Archeologicznego można zapoznać się z lokalną tradycją hutniczą, związaną z wytapianiem żelaza z rudy dawną metodą dymarską.