Kalendarium archiwum: czerwiec 2016

XI Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą ("Święci i bohaterowie")

3 cze 2016
do:
5 cze 2016

Festiwal, który co roku odbywa się na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, przy replice średniowiecznego grodu oraz na terenie pocysterskiego opactwa. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Temat tegorocznej edycji festiwalu to: "Święci i bohaterowie". Każda epoka ma swoich bohaterów. Ludzie o nich mówią, piszą i pamiętają, opiewają ich czyny, wznoszą pomniki, poświęcają im dzieła artystyczne, podziwiają i próbują naśladować, otaczają czcią i uznają za autorytety. Swoich bohaterów miało również średniowiecze. Wzorem władcy w zachodniej Europie był Karol Wielki, w Polsce natomiast – Bolesław Chrobry. Wiele podziwianych postaci wywodziło się z lokalnych opowieści i powszechnie znanych eposów rycerskich, część z nich, jak na przykład król Artur czy hrabia Roland, miała nawet swoje historyczne pierwowzory. Ówczesną galerię znakomitości wzbogacali święci – odważni misjonarze, męczennicy, niestrudzeni propagatorzy wiary chrześcijańskiej, czy też uciekający od zgiełku świata eremici. Dzięki swoim dokonaniom stali się nowymi herosami epoki, a ich kult, rozwijający się już po śmierci, pozwalał kształtować postawy religijne i etyczne. Nie ulega wątpliwości, że na miano bohatera trzeba sobie zasłużyć, ale prawdą jest też, iż trafny wybór bohatera, owego autorytetu i wzoru do naśladowania, pozwala być człowiekowi lepszym. Ich obecność w szerszej pamięci społecznej ma też ogromne znaczenie w kształtowaniu kultury oraz tożsamości wspólnoty – nas, Polaków i nas, Europejczyków. Spotkajmy się zatem i pozmawiajmy o naszych ulubionych postaciach. Posłuchajmy opowieści o wielkich królach, dzielnych wojach i rycerzach, o świętych, którzy uczyli godnego życia w trudnych czasach. Przenieśmy się na chwilę do wieków średnich, do rozmodlonego klasztoru, do grodu, gdzie wojowie sposobią się do nowej wojny, a także na podgrodzie, tętniące gwarem mieszkańców, nawoływaniem przekupniów, dźwiękami pracujących warsztatów i muzyką minstreli. Zasiądźmy przy ogniskach, by powspominać bohaterów i ich wielkie czyny, wstąpmy też do kościoła, by pomodlić się do Boga i naszych świętych patronów. Zapraszamy do Lądu nad Wartą, na XII Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Zabierzcie ze sobą rodziny i przyjaciół, zostawcie za sobą zgiełk codziennego życia, poszukajcie dobrej zabawy, nauki i natchnienia płynącego z przeszłości. Przyjedźcie! Czekamy! Michał Brzostowicz

Rozwiń ...

Nadwarciański PK

Targi, konferencje, imprezy okolicznościowe

Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska

5 cze 2016

Impreza okolicznościowa na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wpisująca się w międzynarodową inicjatywę mającą na celu promocję zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na pamiątkę Konferencji Sztokholmskiej, która odbyła się 5 czerwca 1972 roku. Była to pierwsza światowa konferencja, której głównym celem było zwrócenie szczególnej uwagi na przyrodę oraz jej stan, a także uświadomienie społeczeństwu, że wszystkie działania człowieka mają ogromny wpływ na otaczające go środowisko. Aktualnie dzień ten obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie. W Poznaniu w tym roku obchody Dnia Ochrony Środowiska na tak dużą skalę odbędą się po raz trzeci. W trakcie imprezy będzie można wysłuchać prelekcji dotyczące zagadnień ochrony środowiska a także odwiedzić liczne stoiska organizatorów. Dla najmłodszych przygotowano również liczne gry i zabawy edukacyjne, które pomogą im lepiej zrozumieć otaczające nas przyrodę, a także w prosty sposób przybliżyć pojęcie zrównoważonego rozwoju.

Rozwiń ...

Poznań

Targi, konferencje, imprezy okolicznościowe

Promieński Rajd Rowerowy

5 cze 2016

Rajd rowerowy, którego trasa rajdu przebiega po urokliwych terenach Parku Krajobrazowego Promno. Zapewniamy przewodnika na trasie rajdu, a na mecie ciepły posiłek i znaczek rajdowy dla każdego zgłoszonego uczestnika. Start o godzinie 9:00 przy stacji PKP Promno-Stacja, meta w Jeziercach przy wigwamie.

PK Promno

Rajdy, imprezy sportowe

Wystawa fotograficzna Jerzego Sznajdera "Bohaterzy Festiwalu"

6 cze 2016
do:
30 cze 2016

Wystawa w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie prezentująca uczestników Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie.

Nadwarciański PK

Wystawy

Wystawa zdjęć Adriany Bogdanowskiej "Śni się drzewom las" w Dziewiczej Bazie

10 cze 2016
do:
4 wrz 2016

Wystawa fotografii Adriany Bogdanowskiej, zorganizowana dzięki współpracy Nadleśnictwa Łopuchówko, Fundacji Ludzki Świat – Mundo Humano oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

PK Puszcza Zielonka

Wystawy

VIII Ogólnopolski Edukacyjny Piknik Ekologiczny w Pobiedziskach

11 cze 2016

Plenerowa impreza edukacyjna o charakterze edukacyjnym. Tegoroczny temat przewodni: gospodarka wodna i ściekowa, ze szczególnym uwzględnieniem działań promocyjnych dla projektów kanalizacyjnych. W programie między innymi: festyn ze stoiskami ekologicznymi oraz rajd terenowy dla drużyn gimnazjalnych, którego trasa wiedzie drogami Parku Krajobrazowego Promno.

PK Promno

Targi, konferencje, imprezy okolicznościowe

Młodzieżowa Konferencja Ekofilozoficzna w Poznaniu

15 cze 2016

Konferencja w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas której młodzi ludzie będą dzielić się wiedzą z zakresu ochrony środowiska nadbudowując ją refleksją filozoficzną, która zawiera rozważania dotyczące miejsca i roli człowieka w tym środowisku oraz jego sposobu wartościowania. Obradom towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych (tzw. memów) oraz wystawa fotograficzna prof. W. Nowiaka „Wdzięk i urok bezkrwawych polowań", przedstawiająca faunę Kampusu Morasko.

Poznań

Targi, konferencje, imprezy okolicznościowe

Festiwal Życia w Powidzu

17 cze 2016

Impreza z okazji Światowego Dnia Krwiodawstwa

Powidzki PK

Targi, konferencje, imprezy okolicznościowe

Dni Witkowa

19 cze 2016

Stoisko edukacyjne Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w ramach imprezy plenerowej.

Powidzki PK

Targi, konferencje, imprezy okolicznościowe

Dni Wilczyna

25 cze 2016

Stoisko edukacyjne Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w ramach imprezy plenerowej.

Powidzki PK

Targi, konferencje, imprezy okolicznościowe

Powiększenie
Kontrast