Aktualności

6 Cze 2018

Zebrano 2 tony śmieci w ramach akcji Czyścimy Jezioro Dominickie

W dniu 19 maja br. odbyła się X edycja akcji pod nazwą „Czyścimy Jezioro Dominickie”, która jest prawdopodobnie największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Akcja w tym roku przyciągnęła 752 uczestników, w tym 91 nurków. Są to wolontariusze zamieszkujący okolice Boszkowa, a także sympatycy tego urokliwego miejsca i turyści z całego kraju, którzy przyjeżdżają do Przemęckiego Parku Krajobrazowego by wspomagać ochronę tamtejszych jezior. Początkowo teren akcji obejmował tylko Jezioro Dominickie, obecnie sprzątane są także inne pobliskie jeziora, kanały, łąki i bagniska oraz obszary leśne.

Celem wydarzenia oprócz sprzątania śmieci była także edukacja najmłodszych w zakresie ochrony środowiska, zarówno jego elementów biotycznych i abiotycznych. W akcji wzięły udział dzieci skupione w grupach szkolnych, a także całe rodziny.

Na miejscu zbiórki na  uczestników akcji czekał posiłek oraz mnóstwo atrakcji m.in. występy zespołów muzycznych oraz pokazy taneczne.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przygotował stoisko na którym poprzez różnego rodzaju konkursy oraz zabawy, zarówno dzieci jak i dorośli mieli możliwość zapoznać się z tematyką ochrony wód oraz zasadami funkcjonowania ekosystemu jeziora. Poruszano także tematykę samego Przemęckiego Parku Krajobrazowego, w szczególności jego walorów przyrodniczych i kulturowych oraz sposobów jego ochrony przed zagrożeniami antropogenicznymi,  a także rolę parków krajobrazowych jako obszarowej formy ochrony przyrody.

Efektem końcowym akcji było zebranie 20m3 śmieci o łącznej masie 2,1 tony.

 

Szymon Fritzkowski

Katarzyna Sierpowska

Fotogaleria e-boszkowo.pl

 

Powiększenie
Kontrast