Aktualności

7 Wrz 2016

Zapraszamy na wystawę zdjęć „Piękna straszna Amazonia”

Zapraszamy na wystawę Piękna straszna Amazonia 2016 1Nadleśnictwo Łopuchówko, Fundacja Ludzki Świat – Mundo Humano oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy zdjęć Arkadego Radosława Fiedlera, Mileniusza Spanowicza, Pawła Klepki, Rafała Koniecznego i Tomasza Siudy pt. „Piękna straszna Amazonia. Ryby śpiewają nie tylko w Ukajali”. Wernisaż odbędzie się 9 września br. o godzinie 18:00 w Galerii FOTONATURA w Ośrodku Turystyczno Edukacyjnym „Dziewicza Baza” w Czerwonaku, u stóp Dziewiczej Góry (Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka).

Wystawa jest fotograficznym zapisem wyprawy do dziewiczych lasów deszczowych puszczy amazońskiej. Celem ”Ekspedycji Amazońskiej 2015 – śladami Arkadego Fiedlera – 80 lat później” było upamiętnienie znanego podróżnika i pisarza oraz rekonesans dziewiczych terenów amazońskich lasów nieznanych jeszcze dla nauki. Miejscem docelowym wyprawy był Park Narodowy Madidi. Utworzony w 1995 roku park zajmuje powierzchnię 1 895 750 ha. Jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Ameryce Południowej. Uważany jest za obszar chroniony o największej różnorodności biologicznej na całej planecie. Procesy zachodzące na tym obszarze mają wpływ nie tylko na kontynent amerykański, ale też na cały świat, ponieważ to jeden z niezwykłych naturalnych rezerwatów dzikiego życia i zasobów genetycznych na globie. Zróżnicowanie ekosystemów i bogactwo biologiczne jest efektem położenia parku pod względem wysokościowym od 6000 do 180 m nad poziomem morza. Obejmuje obszar od wysokich pasm górskich w okolicy Apolobamba do Amazon Pampaas w sąsiedztwie rzeki Heath, którą uczestnicy wyprawy wpłynęli w głąb tego największego kompleksu leśnego na Ziemi. Madidi jest domem dla ponad 12 000 gatunków, w tym 1370 kręgowców i ok. 1100 gatunków ptaków, co stanowi 80% wszystkich ptaków obydwu Ameryk i 11% wszystkich ptaków na naszym globie! Szacuje się, że ponad 30 gatunków jest endemicznych i występuje tylko w Madidi. Miejsce to jest światową ostoją wielu zwierząt charakterystycznych dla Ameryki Łacińskiej: w części górskiej – kondora i niedźwiedzia andyjskiego, a na niżej położonych terenach jaguarów, pekari, tapirów, kajmana czarnego i anakondy.

Pobierz:
plakat wystawy

Wystawę będzie można oglądać do dnia 14 listopada w godzinach otwarcia Dziewiczej Bazy. Serdecznie zapraszamy!

Piotr Basiński

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Edukacja ekologiczna w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast