Aktualności

23 Mar 2018

Zapraszamy na Eko Forum

W trakcie tegorocznych Targów Edukacyjnych w Poznaniu (23-25 marca br.) zapraszamy do wizyty na stoisku Eko Forum (Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon nr 15), zrzeszającym podmioty zajmujące się pozaszkolną edukacją ekologiczną w Wielkopolsce. Wstęp wolny.

Celem działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego poprzez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego jest edukacja ekologiczna, podnoszenie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak również szacunek dla wspólnych dóbr występujących w otaczającym nas świecie. Promowanie zachowań spójnych z ekonomią zrównoważonego rozwoju. Zamiarem grupy tworzącej Eko Forum jest realizacja zadań z dziedziny edukacji ekologicznej poprzez przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób, uwzględniając bliski kontakt z naturą oddziałującą na wszystkie zmysły człowieka.

Stoisko będzie skupiało instytucje, których statutowymi zadaniami są: ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego, promocja zrównoważonego rozwoju oraz aktywna pozaszkolna edukacja przyrodnicza.

Koordynatorem organizacji tego przedsięwzięcia jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – samorządowa jednostka budżetowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, której zadaniem jest m.in. ochrona i popularyzacja walorów przyrodniczych, kulturowych, historycznych i krajobrazowych na terenie wielkopolskich parków krajobrazowych. Zadania swoje realizuje m.in. poprzez publikacje, filmy, seminaria, wystawy oraz konkursy.

W trakcie Eko Forum poszczególni wystawcy przedstawią przykłady swojej działalności, w tym własną ofertę edukacyjną.

Wśród szerokiej tematyki każdy odwiedzjący znajdzie coś dla siebie. W trakcie przyrodniczych gier i zabaw będzie można zdobyć wiedzę na temat prawidłowej segregacji śmieci, poznać zwierzęta mieszkające w lesie, zapoznać się z zawartością gablot entomologicznych czy też obserwować owady pod mikroskopem. Ponadto odwiedzający stoisko Eko Forum będą mieli szansę zapoznać się z rodzimymi roślinami z których przygotowuje się napary i dania dzikiej kuchni, a także egzotyczne zwierzęta i rośliny z najdalszych zakątków świata.

Zachęcamy do udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami pt. „Zielone pieczątki”, jak również warsztatach, którym towarzyszyć będą wystawy prac plastycznych.

Nie zabraknie również tematyki astronomicznej. Na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego będzie można obejrzeć filmy astronomiczne i zobaczyć, jakie gwiazdozbiory można obserwować na wielkopolskim niebie. Zaprezentowana zostanie oferta zajęć z podstaw astronomii oferowanych przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie na terenie którego znajduje się niedawno otwarte obserwatorium.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Eko Forum (w dniach 23-25 marca 2018 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w pawilonie nr 15, w godzinach 10:00-18:00, w niedzielę do 16:00, wstęp wolny.

Marzena Wodzińska
Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Janusz Łakomiec
Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. ” Publikacje, szkolenia, konferencje, targi, imprezy okolicznościowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane
z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego ” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast