Aktualności

12 Lut 2020

„Zakochaj się w krajobrazie”

Z okazji zbliżających się Walentynek przygotowaliśmy dla Was konkurs krajoznawczy z niezwykle atrakcyjną nagrodą. Na laureatów czeka dwudniowy pobyt w XIX-wiecznym dworku, położonym nad malowniczymi rozlewiskami pradoliny Warty w Lądzie.Opiszcie maksymalnie w 500 słowach, czym jest dla Was KRAJOBRAZ i za co go kochacie? Może to być wspomnienie z podróży, spaceru, wycieczki czy fotorelacja z opisem. Wszystko co Wam przyjdzie do głowy, co Was zachwyciło, zauroczyło, a może sprawiło, iż już się zakochaliście w wielkopolskich krajobrazach. Warunek jest jeden, musi to być miejsce w granicach naszego województwa.

Opis wyślijcie na nasz adres mailowy: zpkww_sekretariat@zpkww.pl z dopiskiem w tytule „Zakochaj się w krajobrazie”. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 29 lutego br. Najciekawszą pracę opublikujemy i nagrodzimy. A nagroda nie byle jaka, prawdziwie Walentynkowa! Laureat wraz z osobą towarzyszącą otrzyma od nas okolicznościowy karnet na dwudniowy pobyt w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Gwarantujemy, iż piękne okoliczności przyrody Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego z pewnością będą sprzyjać miłosnym wyznaniom!

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie

Karnet będziecie mogli wykorzystać do końca bieżącego roku. Zatem warto wcześniej zaplanować cel Waszej wyprawy. Przed nami wspaniałe przedwiośnie z budzącą się do życia przyrodą, wiosna pełna kwiecistych łąk, upalne lato nad kojącym nurtem Warty czy też jesień, wielki czas ptasich wędrówek. Każda z tych pór roku oferuje w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym inne walory. Zdajemy sobie sprawę, iż wybór terminu może być trudny, dlatego przygotowaliśmy dla Was małą podpowiedź, opisującą atrakcje tego miejsca.

Ptasie Eldorado

Nadwarciański Park Krajobrazowy to prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Z pewnością nie umknie Waszej uwadze wszędobylska czajka (symbol parku), unoszącą się nad łąkami niczym w skocznym tańcu. Uroku dodają jej skrzydła, zaokrąglone jak u motyla a nawet podobny do niego lot, który mimo pozornej chaotyczności sprawia wrażenie jakby był prowadzony po niewidzialnej nitce. Uważny obserwator wypatrzy również pośród traw ptasie rarytasy – krwawodzioby, kszyki, rycyki a jesienią nawet bataliony. Dolina Warty stanowi dla nich ważną ostoję lęgową oraz miejsce odpoczynku w czasie sezonowych przelotów.

Warto zobaczyć w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

Dotychczas w Parku stwierdzono ponad 230 gatunków ptaków, głównie wodno-błotnych, z czego ponad 150 odbywało tu swoje lęgi. Podczas spacerów z pewnością usłyszycie donośny klangor żurawi i huczenie bąka, przypominające do złudzenia odgłos „dmuchania” w pustą butelkę. A wczesną wiosną zauroczą Was ogromne stada żerujących dzikich gęsi – gęgaw. Nic więc dziwnego, że gęś, śladem dawnych tradycji hodowlanych, doczekała się w Lądzie nawet własnego pomnika. Naturalny punkt widokowy w Pietrzykowie z lunetami i ławeczkami oraz most w Lądzie i w Pyzdrach to dobre miejsca na podziwianie ptasiego życia rozlewisk pradoliny Warty.

Czajka zwyczajna (Vanellus vanellus)

Czajka zwyczajna (Vanellus vanellus)

Warto odkrywać dolinę Warty o każdej porze roku, podziwiając spektakl przyrody na scenie pradawnych, malowniczych starorzeczy, bagiennych olsów, lasów łęgowych i szuwarów spowitych mgłą o poranku. Niejednemu krajobraz ten skradł serce, oczarowując o brzasku i zachodzie słońca. A czy można sobie wymarzyć bardziej urokliwe miejsce do wyznania uczuć? Adam Asnyk pisał – „pierwsze uczucia to kwiaty wiosenne”. W myśl tych słów może zamiast ulotnego bukietu kwiatów, warto podarować wybrance krajobraz letnich, kwiecistych łąk, będących ozdobą Parku. Jeśli będziecie mieć szczęście uda się Wam znaleźć pośród nich storczyki. Niektóre z nich, jak storczyk błotny, występują tylko w tym miejscu. Wypatrujcie ich na tajemniczo brzmiących „Łąkach Pyzdrskich”.

Wydmy w rejonie Lądkowskiego Borku. fot. Marek Chwistek

Wydmy w rejonie Lądkowskiego Borku

Poszukiwacze skarbów

W Lądzie zachwyca nie tylko