Aktualności

12 Lut 2020

„Zakochaj się w krajobrazie”

Z okazji zbliżających się Walentynek przygotowaliśmy dla Was konkurs krajoznawczy z niezwykle atrakcyjną nagrodą. Na laureatów czeka dwudniowy pobyt w XIX-wiecznym dworku, położonym nad malowniczymi rozlewiskami pradoliny Warty w Lądzie.Opiszcie maksymalnie w 500 słowach, czym jest dla Was KRAJOBRAZ i za co go kochacie? Może to być wspomnienie z podróży, spaceru, wycieczki czy fotorelacja z opisem. Wszystko co Wam przyjdzie do głowy, co Was zachwyciło, zauroczyło, a może sprawiło, iż już się zakochaliście w wielkopolskich krajobrazach. Warunek jest jeden, musi to być miejsce w granicach naszego województwa.

Opis wyślijcie na nasz adres mailowy: zpkww_sekretariat@zpkww.pl z dopiskiem w tytule „Zakochaj się w krajobrazie”. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 29 lutego br. Najciekawszą pracę opublikujemy i nagrodzimy. A nagroda nie byle jaka, prawdziwie Walentynkowa! Laureat wraz z osobą towarzyszącą otrzyma od nas okolicznościowy karnet na dwudniowy pobyt w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Gwarantujemy, iż piękne okoliczności przyrody Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego z pewnością będą sprzyjać miłosnym wyznaniom!

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie

Karnet będziecie mogli wykorzystać do końca bieżącego roku. Zatem warto wcześniej zaplanować cel Waszej wyprawy. Przed nami wspaniałe przedwiośnie z budzącą się do życia przyrodą, wiosna pełna kwiecistych łąk, upalne lato nad kojącym nurtem Warty czy też jesień, wielki czas ptasich wędrówek. Każda z tych pór roku oferuje w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym inne walory. Zdajemy sobie sprawę, iż wybór terminu może być trudny, dlatego przygotowaliśmy dla Was małą podpowiedź, opisującą atrakcje tego miejsca.

Ptasie Eldorado

Nadwarciański Park Krajobrazowy to prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Z pewnością nie umknie Waszej uwadze wszędobylska czajka (symbol parku), unoszącą się nad łąkami niczym w skocznym tańcu. Uroku dodają jej skrzydła, zaokrąglone jak u motyla a nawet podobny do niego lot, który mimo pozornej chaotyczności sprawia wrażenie jakby był prowadzony po niewidzialnej nitce. Uważny obserwator wypatrzy również pośród traw ptasie rarytasy – krwawodzioby, kszyki, rycyki a jesienią nawet bataliony. Dolina Warty stanowi dla nich ważną ostoję lęgową oraz miejsce odpoczynku w czasie sezonowych przelotów.

Warto zobaczyć w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

Dotychczas w Parku stwierdzono ponad 230 gatunków ptaków, głównie wodno-błotnych, z czego ponad 150 odbywało tu swoje lęgi. Podczas spacerów z pewnością usłyszycie donośny klangor żurawi i huczenie bąka, przypominające do złudzenia odgłos „dmuchania” w pustą butelkę. A wczesną wiosną zauroczą Was ogromne stada żerujących dzikich gęsi – gęgaw. Nic więc dziwnego, że gęś, śladem dawnych tradycji hodowlanych, doczekała się w Lądzie nawet własnego pomnika. Naturalny punkt widokowy w Pietrzykowie z lunetami i ławeczkami oraz most w Lądzie i w Pyzdrach to dobre miejsca na podziwianie ptasiego życia rozlewisk pradoliny Warty.

Czajka zwyczajna (Vanellus vanellus)

Czajka zwyczajna (Vanellus vanellus)

Warto odkrywać dolinę Warty o każdej porze roku, podziwiając spektakl przyrody na scenie pradawnych, malowniczych starorzeczy, bagiennych olsów, lasów łęgowych i szuwarów spowitych mgłą o poranku. Niejednemu krajobraz ten skradł serce, oczarowując o brzasku i zachodzie słońca. A czy można sobie wymarzyć bardziej urokliwe miejsce do wyznania uczuć? Adam Asnyk pisał – „pierwsze uczucia to kwiaty wiosenne”. W myśl tych słów może zamiast ulotnego bukietu kwiatów, warto podarować wybrance krajobraz letnich, kwiecistych łąk, będących ozdobą Parku. Jeśli będziecie mieć szczęście uda się Wam znaleźć pośród nich storczyki. Niektóre z nich, jak storczyk błotny, występują tylko w tym miejscu. Wypatrujcie ich na tajemniczo brzmiących „Łąkach Pyzdrskich”.

Wydmy w rejonie Lądkowskiego Borku. fot. Marek Chwistek

Wydmy w rejonie Lądkowskiego Borku

Poszukiwacze skarbów

W Lądzie zachwyca nie tylko przyroda. Miłośników walorów kulturowych i historycznych Parku zaciekawi z pewnością opactwo pocysterskie, wpisane na prestiżową listę pomników historii. Klasztor w Lądzie znajduje się tuz obok siedziby Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, w której gościć będziemy naszych laureatów. Zdecydowanie góruje w krajobrazie Parku i jest jego znakiem rozpoznawczym.

Z kolei nasz Ośrodek to doskonała baza wypadowa do pobliskich miejscowości. Rokokowy pałac biskupi w Ciążeniu otoczony jest pięknym parkiem w stylu angielskim i francuskim. Chlubą Zagórowa jest barokowy kościół oraz figura Jana Nepomucena – świętego, chroniącego przed powodziami. Ciekawe obiekty sakralne znajdują się również w Rzgowie (drewniany kościół św. Jakuba) i Lądku (barokowa świątynia pocysterska). Warto wybrać się także do nieodległego Borzykowa, w którym zrekonstruowano posterunek graniczny z czasów zaborów, albo podążyć śladami kościołów ewangelickich: murowanego w Zagórowie i drewnianego we Wrąbczynkowskich Holendrach.

Opactwo Cystersów w Lądzie nad Wartą

Opactwo Cystersów w Lądzie nad Wartą

Największą jednak atrakcją wśród otaczających Ląd miast i miasteczek są Pyzdry. Pierwsza wzmianka o Pyzdrach pochodzi z 1232, kiedy książę wrocławski Henryk I Brodaty zdobył Kalisz i zajął księstwo kaliskie. Pyzdry są największym miastem położonym na terenie Parku i jednym z najstarszych miast lokacyjnych w Wielkopolsce. Wśród licznych zabytków warto zwrócić uwagę na pofranciszkański zespół klasztorny, obecnie mieszczący siedzibę Muzeum Regionalnego. Posiada on w zbiorach zabytkowe rękopisy, unikatowe freski a nawet słupy graniczne z czasów zaborów i judaica. Przechadzając się po mieście polecamy także obejrzeć kościół farny oraz dwa zniszczone wiatraki koźlaki i wiatrak typu holenderskiego.

Odkryj tajemnice wielkopolskich parków krajobrazowych

By nie przegapić żadnej z atrakcji Pyzdr warto udać się na poszukiwanie skarbu w ramach Questu, prowadzącego Was przez historię miasta. To zabawa dla całej rodziny rodem z Indiany Jones, z tą różnicą, że nie czyhają na Was żadne niebezpieczeństwa, może poza groźnymi legendami. Czy prawdziwymi, przekonajcie się sami. Na koniec zabawy możecie otrzymać „Odznakę Odkrywców Tajemnic”. A gdy nogi odmówią Wam już posłuszeństwa odpocznijcie, podziwiając malowniczą panoramę Pyzdr od strony rzeki. Możecie się też wybrać na rejs katamaranem po Warcie.

Gdy Słowianie bój toczyli

Jeśli jesteście miłośnikami kultury słowiańskiej zarezerwujcie koniecznie termin 6-7 czerwca br. W tych dniach Ląd będzie gościł uczestników XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Tegorocznym hasłem przewodnim wydarzenia jest tradycja i nowoczesność w kulturze średniowiecza. To wielkie święto, podczas którego zaplanowano m.in. wykłady (w dwóch cyklach), wystawy o tematyce archeologicznej i przyrodniczej (w klasztorze pocysterskim oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie), warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej, koncerty muzyki średniowiecznej i słowiańskiej, spektakle teatralne, inscenizacje historyczne, pokazy rzemiosł średniowiecznych i pradziejowych oraz pokazy walk średniowiecznych.

Po skończonych festiwalowych bojach, w celu ukojenia ran, polecamy spływ kajakowy Wartą z przystani w Lądzie lub Pyzdrach albo wycieczkę pieszą lub rowerową, podążając jedną z 3. ścieżek dydaktycznych, prezentujących urozmaicony mozaikowy krajobraz doliny Warty. Swoich sił możecie spróbować również w ramach Rajdu Chatkowego (z metą w schronisku PTTK Chatka Ornitologa w Białobrzegu). Dla ciekawskich pozostaje mniej wymagająca przeprawa przez Wartę promem górnolinowym w Sławsku, Sługocinie lub Ciążeniu albo wręcz przeciwnie, podążenie śladem wydm śródlądowych. Najbardziej efektowne wydmy zobaczyć dziś można w rejonie Lądkowskiego Borku (między innymi Piaskowa Góra), koło Wrąbczynka oraz na południe od Pietrzykowa (tak zwane Białe Góry).

Poranek w Dolinie Warty

Poranek w Dolinie Warty

 

Na koniec, dla zakochanych laureatów z zacięciem naukowym, proponujemy rezerwację pobytu podczas konferencji z okazji wyjątkowego jubileuszu, XXV-lecia Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. To ważne spotkanie, poruszające tematykę współczesnego zarządzania formami ochrony przyrody i roli Parków Krajobrazowych w zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Wielkopolski.


Celem kampanii „Zakochaj się w Krajobrazie” jest zaprezentowanie osobliwości przyrodniczych, kulturowych, historycznych i krajoznawczych parków krajobrazowych województwa wielkopolskiego, budowanie proekologicznej i prozdrowotnej świadomości społecznej, wykreowanie przekonania, iż krajobraz w sąsiedztwie jest tak samo piękny jak ten za granicami Wielkopolski, na drugim końcu kraju czy Europy. Krajobraz, który warto odkrywać o każdej porze roku. To promocja regionu, piękna przyrody z bogactwem gatunków fauny i flory a także inspiracja dla różnych aktywności. Projekt ukazuje jak wiele ważnych funkcji krajobraz może pełnić w naszym codziennym życiu.
 

 

Regulamin konkursu „Zakochaj się w Krajobrazie”

 

 

Powiększenie
Kontrast