Aktualności

26 Lut 2019

Za nami spacer z cyklu „Na Manowce” w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka

Bardzo dziękujemy za wspólną wyprawę na mokradła w Puszczy Zielonce, zorganizowaną w ramach cyklu „Na Manowce” dla uczczenia Światowego Dnia Mokradeł.

 

 

Poznaliśmy wiele siedlisk mokradłowych omawiając jeziora, przemierzając torfowiska, szuwary, turzycowiska, lasy łęgowe, olsy i źródliska. Mieliśmy sposobność przyjrzeć się jak wyglądają i funkcjonują urządzenia hydrotechniczne na stawach (groble, progi piętrzące, mnichy). Wspólnie próbowaliśmy ustalić podstawowe zależności między terenami podmokłymi a ekosystemami okalającymi, zwłaszcza w kontekście wpływu gospodarki ludzkiej wywierającej silną presję na kondycję tych cennych siedlisk. Ważnym elementem naszej eksploracji była ocena walorów estetycznych mokradeł. Na trasie całego przejścia towarzyszyły nam ślady aktywności bobrów i dzików co dało sposobność do omówienia charakterystyki i roli tych ciekawych gatunków.
Szczególnie dziękujemy najmłodszym uczestnikom tej ponad siedmiokilometrowej włóczęgi i już dzisiaj zapraszamy na następną wyprawę do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, która odbędzie się 16 marca.

Powiększenie
Kontrast