Aktualności

27 Maj 2019

Za nami kolejny spacer z cyklu „Na Manowce” – Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”

Za nami kolejne spotkanie na trasie rajdu organizowanego w ramach cyklu „Na Manowce” , pn. „Wydymacz na Szperku”. Tym razem 16sto-osobową grupą, przemierzyliśmy Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” (PKDB), a dokładniej ścieżkę edukacyjną w rezerwacie Wydymacz oraz przyległe tereny Nadleśnictwa Antonin.

Na trasie mieliśmy okazję przyjrzeć się zbiorowiskom roślinnym lasu łęgowego, a także poznać kilka ciekawych gatunków roślin chronionych, jak również ekspansywnych taksonów obcych. Szczególną uwagę zwróciliśmy na monumentalne, pomnikowe dęby ze śladami bytowania cennych (objętych ochroną prawną i zagrożonych wymarciem) owadów – kozioroga dębosza i  pachnicy dębowej. Nie tylko elementy przyrody ożywionej wzbudziły zainteresowanie. W przysiółku  Kociemba przyjrzeliśmy się zabytkowemu budownictwu obiektów wzniesionych z użyciem rudy darniowej (rudawca). Najważniejszym jednak elementem kulturowym związanym z lokalnym budownictwem był pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie, stanowiący architektoniczną wizytówkę wielkopolskiej części PKDB. Podczas rajdu nie brakowało momentów emocjonujących m.in. brawurowej przeprawy po wąskiej kładce nad kanałem, w kompleksie stawów Kciemba.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim entuzjastom spacerowania w okolicznościach przyrody, zwłaszcza najmłodszym uczestnikom. Zapraszamy na kolejny spacer, który odbędzie się 29 czerwca w Przemęckim Parku Krajobrazowym.  Szczegóły wkrótce na naszej stronie internetowej oraz Facebook’u.

Artur Golis

 

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, konferencje, wystawy, imprezy plenerowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast