Aktualności

29 Mar 2019

Wiosenny rajd wokół Jeziora Kłosowskiego

W niedzielę 24 marca 2019 r. wraz z członkami Klubu Krajoznawstwa i Turystyki Pieszej PTTK „Piechur” udaliśmy się do Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Zanim jednak dotarliśmy na miejsce wstąpiliśmy z wizytą do Muzeum Zamku Górków w Szamotułach, gdzie przemiłe panie przewodniczki oprowadziły nas po salach ekspozycyjnych i słynnej Baszcie, opowiadając o wystroju, eksponatach ale przede wszystkim o dziejach tutejszych mieszkańców, w tym legendarnej Halszki.

Sierakowski Park Krajobrazowy przywitał nas rześką, słoneczną wiosenną pogodą. Swój marsz po Puszczy Noteckiej rozpoczęliśmy w Chorzępowie podążając leśnymi drogami i duktami w kierunku brzegów Jeziora Kłosowskiego wzdłuż którego dotarliśmy do Leśniczówki Kukułka gdzie czekał ciepły posiłek. Po odpoczynku ruszyliśmy w dalszą wędrówkę, tym razem wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Podążając górną krawędzią dość stromej skarpy dolinnej mieliśmy dogodną sposobność podziwiania panoramy akwenu w tym objętych ochroną rezerwatową „Czaplich Wysp”. Później w sezonie wegetacyjnym tafla jeziora zostanie przesłonięta rozwiniętymi liśćmi nadbrzeżnych olszy i zakrzewień. „Czaple Wyspy” to nie jedyny rezerwat na trasie naszego przejścia. Tego dnia mieliśmy jeszcze okazje podejść do granic rezerwatu torfowiskowego „Mszar nad Jeziorem Mnich”. Swoją podróż po przebyciu w sumie 10 km zakończyliśmy we wsi Kobylarnia.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wyprawy z klubu „Piechur” za wspaniałe nastroje i zainteresowanie. Panu prezesowi Jerzemu Rogalowi dziękujemy za organizację imprezy. Pragniemy również złożyć podziękowania na ręce pań Anny Król i Michaliny Janaszak z muzeum w Szamotułach za oprowadzenie po obiekcie. Jednak szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do pana Leśniczego Ireneusz Soporowskiego za udzielenie pomocy jednej z uczestniczek rajdu.

Powiększenie
Kontrast