Aktualności

22 Cze 2018

VIII edycja Rajdu Kolej na Powidzki Park Krajobrazowy

W dniu 18 czerwca br. uczniowie szkół podstawowych z rejonu Powidzkiego Parku Krajobrazowego wyruszyli na tradycyjny Rajd Kolej na Powidzki Park Krajobrazowy. Celem przedsięwzięcia oprócz popularyzacji wiedzy na temat walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych Powidzkiego Parku Krajobrazowego była również integracja młodzieży ze szkół z gmin leżących na terenie parku, propagowanie ekoturystyki i zdrowego, aktywnego stylu życia oraz popularyzacja wiedzy na temat Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej.

Niestety, w tym roku popularna kolejna znów nie wyjechała na tory. Pomimo to rajd, który zdążył się już na stałe wpisać w kalendarz miejscowych imprez, odbył się po raz kolejny.

W trakcie wycieczki uczestnicy zdobywali wiedzę na temat krajobrazu, przyrody czy zabytków odwiedzanych terenów, nie zabrakło również opowieści historycznych. Można było również przećwiczyć umiejętności posługiwania się mapą. Poszczególnym grupom towarzyszyli przewodnicy, którzy doprowadzili swoich podopiecznych na metę w Powidzu. Na mecie na uczestników czekał ciepły posiłek. Po chwili oddechu drużyny przystąpiły do tradycyjnej rywalizacji. Wśród konkurencji  znalazła się m.in. konkurencja dotycząca gnieźnieńskiej kolei wąskotorowej, quiz wiedzy o Powidzkim Parku Krajobrazowym, rozpoznawanie gatunków ryb, drzew i krzewów oraz tropów zwierząt, konkurs plastyczny na kartkę z życzeniami z okazji 20-lecia PoPK oraz konkurencja sportowa – żabie skoki. Zwycięska drużyna otrzymała w nagrodę sprzęt turystyczny.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie imprezy już za rok! Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki współpracy Domu Kultury w Powidzu, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

 

Katarzyna Sierpowska

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, szkolenia, konferencje, targi, imprezy okolicznościowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wiekopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast