Aktualności

15 Lip 2019

Relacja z rajdu „Na manowce” do Powidzkiego Parku Krajobrazowego

13 lipca br. odbył się kolejny spacer z cyklu „Na manowce”. Tym razem pod hasłem: „Wielkopolskie Karaiby, czyli tam i z powrotem do Powidzkiego Parku Krajobrazowego”. I rzeczywiście, Powidz powitał uczestników tropikalną,  deszczową aurą. Pomimo niesprzyjającej pogody na starcie stawiła się dwudziestka uśmiechniętych i pozytywnie nastawionych piechurów, z różnych zakątków Wielkopolski.

Miejscem spotkania z uczestnikami rajdu był parking przed kościołem Św. Mikołaja w Powidzu. Ta część miejscowości nie leży w parku krajobrazowym, więc czym prędzej udaliśmy się w kierunku południowym i już na najbliższym skrzyżowaniu wkroczyliśmy w jego granice.

Trasa rajdu pieszego przebiegała w swym początkowym fragmencie przez tzw. Psi Bulwar, wzdłuż ścieżki edukacyjnej – ryby Jeziora Powidzkiego, następnie wiodła przez wczesnośredniowieczne grodzisko – Górę Zamkową, wzdłuż starego szlaku nieczynnej już Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej oraz plaż Jeziora Powidzkiego w Przybrodzinie. Na plażach spotkaliśmy przedstawicieli ptasiego świata: gęsi gęgawy, kaczki krzyżówki, łyski, perkozy dwuczube, mewy śmieszki, rybitwy rzeczne oraz trzciniaki. Dalej trasa prowadziła pomiędzy dwoma jeziorami: Powidzkim i Powidzkim Małym, aż na Półwysep Ostrowski.  

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólny spacer i ogromną wytrwałość. Zapraszamy na kolejny rajd, który odbędzie się  17 sierpnia br. w Pszczewskim Parku Krajobrazowym. Szczegóły wkrótce.

Katarzyna Sierpowska

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, konferencje, wystawy, imprezy plenerowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast