Aktualności

2 Lip 2018

Przyrodnicy i archeolodzy na wyspie Mieszka i Dobrawy

20 czerwca br. na Ostrowie Lednickim w Lednickim Parku Krajobrazowym odbyła się kolejna edycja warsztatów przyrodniczo-archeologicznych pt. Przyrodnicy i archeolodzy na wyspie Mieszka i Dobrawy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dział Nauk Przyrodniczych i archeologów z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przy współudziale Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Warsztaty zgromadziły blisko 250 uczestników.

Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość obejrzenia warsztatu tkackiego i garncarskiego, wykonania krajki lub naczynia glinianego oraz wzięcia udziału w innych, wczesnośredniowiecznych pracach. Oglądając wyposażenie domów mogli przymierzać stroje wzorowane na średniowiecznych ubraniach oraz zapoznać się  z uzbrojeniem woja pieszego.

Z myślą o najmłodszych przygotowano kącik przyrodniczy dla dzieci, które przy pomocy plasteliny i naturalnych materiałów tworzyły np. kasztanową sowę lub jeża. Dzięki dydaktycznemu ulowi dzieci poznały wiele fascynujących ciekawostek dotyczących życia pszczół.  Wędrowały również ścieżką przyrodniczą wzdłuż brzegu jeziora Lednica zapoznając się z gatunkami roślin występującymi na tym terenie oraz wczesnośredniowiecznymi uprawami na przygotowanych poletkach (pszenicy płaskurki,  pszenicy orkisz, prosa, lnu itp.). Dla uczestników aktywnych fizycznie zaprezentowano popularne w średniowieczu i w czasach późniejszych gry i zabawy, które stanowiły dawniej nieodłączny element codziennego życia. Próbowali swoich sił w krokiecie, chodzeniu na szczudłach czy toczeniu obręczy. 

Katarzyna Renn

Michał Białek

 

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, szkolenia, konferencje, targi, imprezy okolicznościowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast