Aktualności

20 Kwi 2019

Początek wiosny w Sierakowskim Parku Krajobrazowym

W marcu i kwietniu 2019 r. odbyły się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie koło Sierakowa trzy „Zielone szkoły”. Dwór w Chalinie odwiedziły w tym czasie dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu, Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Arkadego Fiedlera nr 107 w Poznaniu  oraz Szkoły Podstawowej nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu.

Dzieci w trakcie Szkół rozwijały swoje zdolności manualne podczas warsztatów garncarskich, a także zwiedzały ekspozycję przyrodniczą Ośrodka oraz przemierzały malowniczą ścieżką dydaktyczną „Jary koło Chalina”.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych z astronomii. Podczas prelekcji dowiedzieli się między innymi czym jest zanieczyszczenie światłem, na czym polega ochrona ciemnego nieba, jakie obiekty znajdują się w naszym Układzie Słonecznym, czym się one charakteryzują oraz jakie ciekawe zjawiska możemy obserwować na niebie. Młodzież odwiedziła kopułę obserwatorium astronomicznego i obejrzała robotyczny teleskop astrofotograficzny, dowiedziała się jak działa i dlaczego naukowcy korzystają z fotografii w badaniach ciał niebieskich. Dzieci wzięły też udział w warsztatach plastycznych, podczas których stworzyli własne modele wybranych lub wymyślonych planet. Grupy poznawały też zabytki i kulturę terenów Sierakowskiego i Pszczewskiego Parku Krajobrazowego podczas wycieczek autokarowych min.  do Sierakowa  gdzie zwiedzili Muzeum Zamek Opalińskich i Stado Ogierów –najstarszą tego typu placówka w Polsce oraz Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach – gdzie dodatkowo uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich.  Pobyt w Chalinie zakończyli grą terenową i wprowadzeniem do terenoznawstwa.

Jakub Wojewoda

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, konferencje, wystawy, imprezy plenerowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

 

Powiększenie
Kontrast