Aktualności

5 Lip 2016

Piechur osiągnął pełnoletność

Piechur osiągnął pełnoletność 2016 1W dniach 25-26 czerwca br. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Klubem Krajoznawstwa i Turystyki Pieszej „Piechur” działającym w ramach poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zorganizował kolejny rajd z cyklu Ścieżkami Parków Krajobrazowych. Tym razem celem rajdu były tereny Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia oraz Powidzkiego Parku Krajobrazowego.Wycieczka niezwykle licznej grupy (turyści przyjechali dwoma autokarami) rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Okręgowym w Koninie, którego najbardziej spektakularną atrakcją są kości słonia leśnego znalezione na jednej z odkrywek Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” oraz ogromny model zwierzęcia, wykonany w skali 1:1. Efektowny słoń stojący w budynku spichlerza przyćmiewa pozostałe zbiory, w których znalazło się jednak wiele innych ciekawych eksponatów, między innymi kolekcja biżuterii, judaica, drewniane deski stropowe ze wspaniałą renesansową polichromią pochodzące z kościoła w Rzgowie (Nadwarciański Park Krajobrazowy), zbiory przedstawiające historię Konina czy przedmioty związane z kopalnictwem węgla brunatnego (Konin, Adamów) i soli (Kłodawa). Piechurzy pod opieką dwóch przewodników z zainteresowaniem oglądali ekspozycje rozlokowane w spichlerzu i w zamku oraz wyposażenie typowego dworu szlacheckiego prezentowane w zrekonstruowanym obiekcie tego typu. Część zbiorów (maszyny z kopalni węgla brunatnego) prezentowana jest „pod chmurką”, a cały rozległy teren muzeum to pięknie zagospodarowana, tonąca w zieleni wyspa w industrialnym krajobrazie okolic Konina z elektrownią Pątnów w tle. Przed wyjazdem z Gosławic (dawnej osady, obecnie dzielnicy Konina) turyści obejrzeli jeszcze wnętrze sąsiadującego z muzeum, interesującego gotyckiego kościoła zbudowanego na planie centralnym.

Kolejnym punktem programu była wizyta w sanktuarium maryjnym w Skulsku na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, gdzie uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć piękną, gotycką Pietę, koronowaną przez papieża Jana Pawła II, wcześniej wysłuchując opowieści o legendarnych początkach świątyni, związanych z wizytą Bolesława Chrobrego. Później przyszła pora na spacer ścieżką dydaktyczną Brzegiem jeziora, która – jak sama nazwa wskazuje – prowadzi przez strefę brzegową jeziora Skulska Wieś. Po obejrzeniu walorów jeziora, które niegdyś prawdopodobnie było odnogą Gopła, turyści udali się na nocleg do Ślesina – drugiej obok Skulska miejscowości, która zasłynęła z niezwykłej gwary – kminy ochweśnickiej. Nie było jednak jeszcze mowy o odpoczynku: najpierw wszyscy przeżywali emocje piłkarskie (mecz Polska-Szwajcaria), później przyszła pora na wspólne śpiewy i tańce z okazji 18. urodzin Klubu Piechur.

Następny dzień wycieczki, który spędzono na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego był jednocześnie – jak skrupulatnie wyliczył prezes Piechura Jerzy Rogal – 700. dniem wycieczkowym w historii Klubu! Na początek grupa przeszła fragmentem trasy ścieżki Mrówki, kończąc spacer wizytą w Skansenie Archeologicznym w Mrówkach. Później wszyscy udali się do Anastazewa, by podziwiać zrekonstruowane przejście graniczne z czasów zaborów i obejrzeć zbiory regionalne, zgromadzone przez Romualda Cieślewicza, wysłuchując przy tym opowieści z czasów powstania wielkopolskiego (jego dziadek był powstańcem). Wycieczka zakończyła się w Powidzu, gdzie turyści mogli zmierzyć się z grą terenową – questem Do Powidza po rozum.

Z okazji osiągnięcia wieku dojrzałości Klubowi „Piechur” i jego członkom życzymy jeszcze wielu wspaniałych wycieczek, również w parkach krajobrazowych!

Piotr Basiński

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Ekoedukacja w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast