Aktualności

14 Gru 2016

Piechur w Krainie Stu Jezior

klub-piechur-w-spk-i-pspk-2016-1W dniach 22-23 października r. Klub Krajoznawstwa i Turystyki Pieszej PTTK Piechur odwiedził dwa leżące przy zachodniej granicy wielkopolski parki krajobrazowe: Sierakowski Park Krajobrazowy oraz transgraniczny Pszczewski Park Krajobrazowy. Pierwszego dnia piechurzy udali się do miejscowości Jabłonka Stara, skąd pieszo ruszyli na teren Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Malowniczymi terenami leśnymi dotarli do rynny polodowcowej z licznymi jeziorami. Przechodząc między jeziorami Głębokim, Rybojadzkim i Proboszczowskim weszli na tak zwaną Żelazną Bramę – podłużny pagórek ozowy, na którym w przeszłości znajdował się rozległy gród. Pozostałością po nim są ziemne wały, sięgające pięciu metrów. Z terenu grodziska między drzewami porastającymi bardzo stromy stok pagórka piechurzy podziwiali widok na wydłużone Jezioro Rybojadzkie. Po odpoczynku grupa wyruszyła w dalszą drogę wzdłuż brzegów jezior. Przy brzegu Jeziora Wielkiego, na którym znajduje się rezerwat przyrody chroniący miejsca gniazdowania, pierzenia się i odpoczynku  licznych ptaków, nasłuchiwano odgłosów siedzących na wodzie stad gęsi. Ptaki jednak tego dnia wybrały na odpoczynek nie teren rezerwatu, a jezioro Konin, stanowiące następny punkt programui. Po dotarciu do tartaku nad jeziorem Konin grupa zakończyła pieszą część wycieczki. Piechurzy udali się następnie do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Po odpoczynku i obiedzie wspominali wszystkie tegoroczne wycieczki oglądając wykonane podczas nich fotografie. Dzień zakończyli wieczorem przy ognisku.

Drugiego dnia uczestnicy rajdu wyruszyli w dziesięciokilometrową trasę wokół Jeziora Kubek. Jest to jeden z najcenniejszych obiektów w północnej części Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, włączony również do sieci obszarów Natura 2000. Trasa wiodła ścieżkami boru sosnowego porastającego jeden z największych w kraju kompleksów wydmowych. Wysokość względna największych wydm przekracza tam 40 metrów, a teren ogólnie można nazwać pagórkowato-dolinkowym. W północnej części trasy znajdują się przyrodniczo cenne źródliska ze stanowiskami rzadkiego, chronionego chruścika o wymownej nazwie – krynicznia wilgotka. Uczestników marszu zainteresowały także zamontowane przez leśników pułapki feromonowe na korniki. Pomimo kiepskiego w tym roku sezonu grzybowego, wspólnymi siłami po drodze udało się zebrać siatkę podgrzybków! Po dotarciu do końca trasy na wszystkich czekała pyszna grochówka spożyta na leśnym parkingu z widokiem na jezioro. Tym akcentem zakończyła się wizyta Klubu „Piechur” w parkach krajobrazowych zachodnich rubieży Wielkopolski, w zgodnej opinii uczestników uznana za bardzo udaną.

Karolina Ferenc
Jacek Wendzonka

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Edukacja ekologiczna w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast