Aktualności

19 Cze 2016

Ogólnopolski finał XV edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Ogólnopolski finał XV edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski 2016 1W dniach 6 – 10 czerwca br. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie przy współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Dnia 7 czerwca br. najlepsi gimnazjaliści z poszczególnych województw spotkali się w malowniczej miejscowości Solina nad Zalewem Solińskim na krajowym finale konkursu.Przebieg finału składał się z trzech części: pierwsza część była testem z zakresu ogólnej wiedzy przyrodniczej oraz wiedzy o parkach krajobrazowych Polski, druga polegała na indywidualnym rozpoznawaniu chronionych gatunków roślin i zwierząt, a trzecia część była konkurencją gdzie uczestnicy zmagali się z zadaniami dotyczącymi interpretacji mapy topograficznej.

Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

  • I miejsce – drużyna z Publicznego Gimnazjum w Krasocinie – województwo łódzkie
  • II miejsce – drużyna z Publicznego Gimnazjum w Łabowej – województwo małopolskie
  • III miejsce – drużyna z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej – województwa podkarpackie.

Reprezentująca województwo wielkopolskie drużyna z Gimnazjum w Racocie ostatecznie uplasowała się na 11. miejscu.

Finałowi konkursu towarzyszyły warsztaty, podczas których uczniowie poznawali walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne Podkarpacia, uczestniczyli w rejsie statkiem po Zalewie Solińskim, brali udział w wycieczce po terenie Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Uczestnicy warsztatów zwiedzili też zamek w Krasiczynie, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, Pokazową Zagrodę Żubrów w Mucznem oraz odbyli podróż Bieszczadzka Kolejką Leśną do wsi Balnica.

Malgorzata Walicht

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Ekoedukacja w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast