Aktualności

27 Sty 2016

Nowe pomniki przyrody w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym

Nowy pomnik przyrody w Żerkowsko-Czeszewskim Parku KrajobrazowymDnia 30 grudnia 2015 roku Rada Miejska Żerkowa podjęła uchwałę regulującą rzeczywisty stan istnienia pomników przyrody w gminie Żerków w granicach Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. W uchwale tej zniesiono ochronę pomnikową z drzew już nieistniejących oraz powołano dwa nowe pomniki przyrody na terenie parku krajobrazowego.

Obydwa drzewa wyróżniają się rozmiarem oraz wiekiem. Pierwszy z nowych pomników – dąb szypułkowy rośnie w pobliżu miejscowości Gąsiorów w pasie drogowym drogi gruntowej, nieopodal dawnej owczarni. Na przestrzeni około 470 lat dorósł do imponujących rozmiarów, osiągając obwód 680 cm. Jego wartość wynika również z faktu, że jest obecnie siedliskiem dla cennych gatunków owadów: kozioroga dębosza oraz ciołka matowego. Następny dąb rośnie samotnie wśród pól na południe od Szczonowa w pobliżu drogi zwanej Lipówką. Właściciele nieruchomości świadomi potrzeby ochrony drzew wyróżniających się w krajobrazie rolniczym wyrazili zgodę na objęcie ochroną pomnikową tego drzewa. Ten dąb jest nieco „szczuplejszy” i ma w obwodzie 540 cm. Cechuje go bardzo dobra kondycja, o czym świadczy jego pokrój i wygląd.

Opisywana uchwała została podjęta z inicjatywy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Zespół Parków przygotował projekt uchwały oraz uzyskał zgodę właścicieli gruntów na objecie ochroną pomnikową opisanych wyżej drzew.

Mirosław Masztalerz

Powiększenie
Kontrast