Aktualności

26 Mar 2019

Rogalińska Noc Sów za nami!

Za nami Noc Sów w Rogalińskim Parku Krajobrazowym, którą Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przygotował wspólnie z Majątkiem Rogalin. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem; ostatecznie wzięło w nim udział ok. 60 osób, w tym spora grupa najmłodszych.

Program rogalińskiej Nocy Sów obejmował prezentację nt. biologii sów występujących na terenie Polski oraz przegląd ich gatunków. Przedstawiono zagrożenia oraz metody ochrony sów ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących na terenie parków krajobrazowych Wielkopolski. Uczestnicy mogli również poznać różnorodność wokalną tej fascynującej grupy ptaków, a także zapoznać się z historią i działalnością Majątku Rogalin. Po części prelekcyjnej, która miała miejsce w klimatycznym spichlerzu majątku, kolejnym punktem programu był krótki konkurs w którym można było zdobyć nagrody – publikacje ZPKWW. Po zapadnięciu zmroku wyruszyliśmy na nocny spacer przyrodniczy. Sowy nie zawiodły – przy niemal bezwietrznej pogodzie udało się usłyszeć z bliskiej odległości 2 samce i samicę puszczyka, a także żurawie, krzyżówki, sarny i dzika. Wysłuchaliśmy też ciekawej opowieści prezesa zarządu Majątku Rogalin, Pana Mikołaja Pietraszaka Dmowskiego, o rogalińskiej dolinie Warty. Na zakończenie gospodarz wydarzenia przygotował ognisko.

Noc Sów jest ogólnopolskim cyklicznym wydarzeniem edukacyjnym, które co roku odbywa się na wiosnę. W tym roku przypadło w dniach 22-24 marca, zorganizowano je w około 200 różnych miejscach (głownie w szkołach, ośrodkach kultury, siedzibach nadleśnictw, parków krajobrazowych, narodowych itp.). Wydarzenie koordynowane jest przez stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz pracownikom Majątku Rogalin i już dziś zapraszamy na przyszłoroczne wydarzenie!

 

Michał Białek

 

Powiększenie
Kontrast