Aktualności

1 Gru 2017

Listopadowe zajęcia z astronomii w Chalinie

W dniu 24 listopada br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Chalinie i otwartym w kwietniu br. obserwatorium astronomicznym odbyły się zajęcia z cyklu „Pod Ciemnym Niebem Chalina” – Spotkania z astronomią pod tytułem „Mitologia wśród gwiazd – rozpoznawanie gwiazdozbiorów”.

Udział w zajęciach uczestniczyło 46 osób. Zajęcia rozpoczęły się krótką prelekcją na temat zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem i ochrony ciemnego nieba. Następnie uczestnicy przeszli pod kopułę obserwatorium, gdzie mogli zobaczyć znajdujący się w niej teleskop robotyczny i dowiedzieć się jak wykonuje się astrofotografie i do czego mogą one być wykorzystywane. Kolejnym punktem programu był wykład „Mitologia wśród gwiazd – rozpoznawanie gwiazdozbiorów”, podczas którego uczestnicy zapoznali się z gwiazdozbiorami widocznymi na nocnym niebie jesienią oraz mitami tłumaczącymi ich pochodzenie. Poznali też sposoby odszukiwania gwiazdozbiorów i asteryzmów na niebie.

Po wykładzie, podczas krótkich warsztatów, uczestnicy przećwiczyli korzystanie z obrotowych map nieba pozwalających łatwo odszukiwać obiekty na niebie w zależności od daty i godziny obserwacji a także sprawdzić jaki fragment nieba będzie widoczny w określoną noc. Niestety duże zachmurzenie i deszcz nie pozwoliły na praktyczne przećwiczenie odszukiwania gwiazdozbiorów na niebie oraz pokaz obiektów ciemnego nieba przy pomocy teleskopu przewidziane na zakończenie zajęć.

Uczestnikom spodobała się konwencja zajęć i deklarowali chęć uczestnictwa w podobnych zajęciach w przyszłości.

 

Karolina Ferenc

Powiększenie
Kontrast