Aktualności

30 Maj 2016

Konferencja Terra Pisdrensis dawniej i dziś

Konferencja Terra Pisdrensis dawniej i dziś 2016 1W dniu 21 maja br. w Pyzdrach (Nadwarciański Park Krajobrazowy) odbyła się piąta konferencja naukowa z cyklu „Terra Pisdrensis – dawniej i dziś”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Tożsamość miejsca”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Konferencja rozpoczęła się od wspomnienia świętej pamięci profesor Hanki Zaniewskiej, która była przewodniczącą Rady Naukowej i dobrym duchem konferencji. Nie zabrakło też tradycyjnego wiersza autora, ukrywającego się pod pseudonimem Jan z Pyzdr. Później przyszedł czas na wystąpienia kolejnych prelegentów omawiających zróżnicowane zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej ziemi pyzdrskiej, wśród których znalazł się również referat przedstawiciela Zespołu Parków omawiający nazwy miejscowe Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego jako element tożsamości lokalnej.

Konferencji towarzyszyła wystawa „Puszcza Pyzdrska”, przygotowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Puszcza Pyzdrska” i Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” we współpracy z Zespołem Parków. Po zakończeniu sesji plenarnej uczestnicy konferencji odwiedzili zabytkowy dom podcieniowy na rynku w Pyzdrach, który niegdyś stanowił siedzibę Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej, a niebawem – po gruntownym remoncie – ponownie będzie pełnił funkcje wystawiennicze. Później Michał Czerniak, dyrektor muzeum zaprosił wszystkich na spacer po Pyzdrach. Wycieczka odbywająca się pod hasłem „Wyprawa do źródeł” zakończyła się przy wspaniale odnowionym źródle znanym jako Pij-zdrój, od którego według legendy pochodzi nazwa miasta. Ostatnim punktem programu była wizyta w prowadzonym przez koniński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego schronisku turystycznym „Chatka Ornitologa” w Białobrzegu, gdzie w kameralnych warunkach, przy ognisku kontynuowano dyskusje na temat przeszłości i współczesnego obrazu ziemi pyzdrskiej.

Obszerną relację z wydarzenia zamieszczono na stronie www.pyzdry.pl.

Program konferencji

Piotr Basiński

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Ekoedukacja w parkach krajobrazowych Wielkopolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast