Aktualności

11 Cze 2019

Kolej na Powidzki Park Krajobrazowy IX edycja

6 czerwca br. uczniowie trzech szkół podstawowych z rejonu Powidzkiego Parku Krajobrazowego wyruszyli na IX Rajd Kolej na Powidzki Park Krajobrazowy. Celem przedsięwzięcia oprócz popularyzacji wiedzy na temat walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych Powidzkiego Parku Krajobrazowego była również integracja młodzieży ze szkół z gmin leżących na terenie parku, propagowanie ekoturystyki i zdrowego, aktywnego stylu życia oraz popularyzacja wiedzy na temat Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej.

Niestety, w tym roku popularna kolejna znów nie wyjechała na tory. Pomimo tego, rajd który zdążył się już na stałe wpisać w kalendarz miejscowych imprez, odbył się po raz kolejny.

W trakcie wycieczki uczestnicy zdobywali wiedzę na temat przyrody, krajobrazu i historii odwiedzanych terenów. Poszczególnym grupom towarzyszyli przewodnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, którzy doprowadzili swoich podopiecznych na metę usytuowaną Powidzu. Na mecie na uczestników czekał ciepły posiłek oraz konkurs drużynowy. Wśród konkurencji  znalazła się m.in. konkurencja dotycząca gnieźnieńskiej kolei wąskotorowej, quiz wiedzy o Powidzkim Parku Krajobrazowym, konkurs układania pszczelich puzzli, konkurencja sportowa oraz konkurs na wiersz o rybach zamieszkujących Jezioro Powidzkie. Drużyny otrzymały nagrody i upominki w postaci drobnego sprzętu turystycznego oraz gadżetów i informatorów turystycznych współorganizatorów rajdu.

Klasyfikacja drużyn:

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie (25 pkt)

II miejsce: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Gimnazjalnymi im. Kompanii Powidzkiej1918r. w Powidzu (17 pkt)

III miejsce: Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Jakubowicz w Ostrowitem (15 pkt)

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie imprezy już za rok! Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki współpracy Domu Kultury w Powidzu, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Nadleśnictwa Gniezno oraz Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Katarzyna Sierpowska

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Publikacje, konferencje, wystawy, imprezy plenerowe, zajęcia dydaktyczne i konkursy związane z działalnością Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

 

 

Powiększenie
Kontrast