Aktualności

12 Sie 2016

IV Plener Artystyczny w Czeszewie

IV Plener Artystyczny w Czeszewie 2016 1Od 4 lat na terenie Rezerwatu Czeszewski Las (Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy) odbywają się w lipcu plenery plastyczne.  Malowniczy krajobraz łąk i naturalnego lasu zasilają wody Warty i Lutyni. To właśnie tam powstają obrazy,  szkice rysunkowe, małe formy rzeźbiarskie i obiekty, które łączy chęć bycia bliżej natury.Tegoroczna edycja pleneru (11-14 lipca br.) odbywająca się pod hasłem „Zwierzę”, skierowana była do uczestników Pracowni Plastycznej Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach i artystów zaprzyjaźnionych.  Zebrała się grupa dorosłych i dzieci. Uroczyste otwarcie pleneru miało miejsce w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie. Towarzyszył mu wernisaż Doroty Zbroszko – komornickiej artystki tworzącej z traw. Artyści mieli możliwość skorzystania ze spotkań edukacyjnych prowadzonych przez podleśniczego Marka Dobroczyńskiego. Zorganizowano także  wyjazd do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i spacer do kościoła w Czeszewie.

Malowano na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie, w rejonie rezerwatu oraz w obrębie Gospodarstwa Agroturystycznego „U Leny”. Wieczory urozmaiciły warsztaty małej formy rzeźbiarskiej oraz prezentacja wyrobów jubilerskich Danuty Przydanek.

W plenerze udział wzięli: Marta A. Bielawska, Michalina Bielawska, Iwona Bis, Dorota Budzich, Bogusława Chmielewska, Angelika Krygier, Krzysztof Mankiewicz, Urszula Nieborak, Aleksander Olszak, Elżbieta Olszak, Magdalena Olszak, Barbara Piotrowska, Danuta Przydanek, Martyna Rzepecka, Beata Staszczyk, Domicela Tomczak oraz kurator: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska.

Prace malarskie powstały na materiałach Przedsiębiorstwa Sklejka Orzechowo S.A.

Plener odbywa się w ramach programu edukacyjnego: „Leśne przemiany” autorstwa Julii Kaczmarczyk – Piotrowskiej z Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach.

Partnerzy projektu:  Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Lasy Państwowe, Sklejka Orzechowo S.A.

Patronat: Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie, Radio Września, Centrum Promocji Ekorozwoju, Ośrodek Hipoterapii i Rehabilitacji Konnej w Czeszewie, Dziennik Leśny, Nasz Głos Poznański, Świetlica Edukacyjna Pronatura, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, TV Wielkopolska, Drużyna Szpiku, Ekologiczne Stowarzyszenie Środowisk Twórczych ekoart.

Fotografie: Archiwum Artystów Pleneru w Czeszewie 2016.

Więcej informacji:

W 2017 roku w Czeszewie odbędzie się V Jubileuszowy Plener Artystyczny, którego motywem przewodnim będzie łąka. Póki co zapraszamy do obejrzenia wystawy poplenerowej, którą można oglądać w następujących miejscach:

  • lipiec-sierpień: w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie,
  • wrzesień-październik: w Ośrodku Edukacji Leśnej w Roztoce Ryterskiej, Nadleśnictwo Piwniczna,
  • listopad: w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach,
  • ekspozycja stała: w siedzibie firmy Sklejka Orzechowo S.A.

Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach

Powiększenie
Kontrast