Aktualności

5 Lis 2018

Czynna ochrona pełnika europejskiego w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka

16 października br. w okolicy Annowa, na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w ramach zabiegów czynnej ochrony, wykonali koszenie w obrębie stanowiska pełnika europejskiego (Trollius europaeus). Usunięto roślinność konkurencyjną. Podobnie jak przed rokiem, działaniem objęto powierzchnię kilkudziesięciu arów.

Pełnik europejski (Trollius europaeus) jest taksonem objętym ścisłą ochroną gatunkową, rzadkim nie tylko w skali Wielkopolski, ale również całego kraju. Gatunek został umieszczony na polskiej czerwonej liście w kategorii VU (narażony).

Pełnik jest rośliną charakteryzującą się niską konkurencyjnością w stosunku do innych bardziej ekspansywnych gatunków łąkowych. Oznacza to, że w przypadku gdy łąka nie jest regularnie wykaszana  lub objęta wypasem z czasem gatunek zostaje wyparty. Tylko regularne koszenie lub wypas zapewnić może właściwą regenerację populacji. W ramach podjętego działania usunięto również skoszoną biomasę, co dodatkowo zapobiegnie niekorzystnemu dla ochrony stanowiska ściółkowaniu i wzrostowi żyzności siedliska. Z zebranej biomasy utworzono zimowe kryjówki dla płazów i innych drobnych zwierząt.

Wiosną 2018 r. na ww. stanowisku po roku przerwy odnotowano kilkanaście egzemplarzy pełnika europejskiego, co potwierdza skuteczność podjętego działania.

 

Michał Białek

Artur Golis

Powiększenie
Kontrast