Aktualności

10 Kwi 2016

Akcja Żaba w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy

Akcja Żaba w Parku Krajobrazowym Dolina BaryczyJuż po raz kolejny w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy ruszyła Akcja Żaba – projekt czynnej ochrony migrujących płazów wraz z szeroko rozumianą edukacją  przyrodniczą dla najmłodszych.

Wraz z nadejściem wiosny płazy po przebudzeniu ze snu zimowego udają się do rodzimych zbiorników wodnych w celu odbycia godów i złożenia jaj. Podczas  swoich bardzo często dalekich wędrówek napotykają liczna zagrożenia, m.in. ruchliwe drogi, które stanowią niebezpieczną barierę migracyjną, dlatego bardzo dużo płazów ginie pod kołami samochodów, zanim dotrą do miejsca rozrodu.

W ramach Akcji Żaba, która już od roku 2004 odbywa się regularnie w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy wzdłuż ruchliwych dróg budowane są ogrodzenia, przy których instaluje się spowalniacze, do których wpadają migrujące płazy, wyciągane później przez wolontariuszy i bezpiecznie przenoszone na miejsce odbycia godów. Akcję Żaba poprzedza szereg zajęć edukacyjnych przeprowadzanych w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie parku. Na zajęciach dzieci dowiadują się, jak rozpoznawać poszczególne gatunki płazów zamieszkujących parki krajobrazowe, w jaki sposób je chronić i zapobiegać zagrożeniom czyhającym na tę grupę zwierząt.

W tym roku przy współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwa Antonin ustawiono ponad 500 metrów ogrodzenia zabezpieczającego w miejscowości Sośnie (województwo wielkopolskie). Od pierwszych dni marca wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Sośniach dzielnie monitorują ogrodzenie w celu zbierania i przenoszenia płazów do miejsca ich rozrodu na Zalewie Sośnie. Zaangażowanie wolontariuszy i opiekunów biorących udział w akcji już przyczyniło się do uratowania kilkuset osobników spośród chronionych gatunków płazów.

Szymon Fritzkowski

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuPrzedsięwzięcie pn. „Ochrona przyrody w wielkopolskich parkach krajobrazowych” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Powiększenie
Kontrast